Instytut zamiast Centrum, jednak EMAG zostaje

Instytut Technik Innowacyjnych EMAG - tak od dzisiaj (9 września) będzie nazywać się jednostka badawczo-rozwojowa z Katowic, nosząca dotąd nazwę Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG.

- Zmiana nazwy na Instytut Technik Innowacyjnych EMAG wynika z chęci sprostania wyzwaniom nowoczesności i jest naturalną konsekwencją przeobrażeń zachodzących
w EMAG-u - wyjaśnia Piotr Wojtas, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. -  W ostatnim czasie zmieniono i dostosowano do priorytetowych działań w sferze badawczo-rozwojowej strukturę organizacyjną. Wcześniej, dzięki konsolidacji Centrum EMAG z Instytutem Systemów Sterowania z Chorzowa oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Gospodarki Energetycznej z Katowic, powiększył się również potencjał naukowy oraz obszar i zakres działalności jednostki.

Zdaniem Piotra Wojtasa ważnym argumentem przemawiającym za zmianą, jest ostatnia nowelizacja ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych, która zaakcentowała zróżnicowanie JB-R pod względem finansowym i rachunkowym funkcji badawczo-rozwojowych oraz działalności gospodarczej. Jako Instytut Technik Innowacyjnych w tych nowych warunkach będziemy funkcjonować jeszcze skuteczniej. Nazwa Instytut Technik Innowacyjnych EMAG zdobyła największe uznanie rady naukowej, która po zaakceptowaniu potrzeby zmian i podjęciu stosownej uchwały wnioskującej o podjęcie działań zmierzających do zmiany nazwy, rozpatrywała pięć zgłoszonych propozycji.

- Nazwa „EMAG” zostanie utrzymana, bo od wielu lat to marka dobrze identyfikowana oraz ceniona w Polsce i za granicą. - Poprzedzający ją natomiast odtąd „Instytut Technik Innowacyjnych” w pełni oddaje charakter prowadzonych obecnie oraz przyszłych działań. Nie zawęża również w jednoznaczny sposób sfery, w jakiej możemy podejmować działania naukowo-badawcze, wdrożeniowe i gospodarcze - dodaje Piotr Wojtas.

Od 9 września 2009 r. wyłącznie Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest nazwą obowiązującą w kontaktach handlowych, korespondencji oraz wszelkich innych przedsięwzięciach wymagających użycia nazwy. Pozostałe dane identyfikujące jednostkę – forma prawna, numery: KRS, REGON i NIP, adres siedziby, numery telefonów i faksów nie ulegają zmianie.

W środę, 9 września 2009 roku, wchodzi w życie rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 6 sierpnia 2009 r. w sprawie reorganizacji Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa w Katowicach (Dz.U.2009 r., Nr 135, poz. 1110). Minister gospodarki Waldemar Pawlak, przychylając się w do wniosku dyrekcji oraz rady naukowej jednostki, zgodził się w nim na zmianę nazwy.

Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest jednostką badawczo-rozwojową nadzorowaną przez ministra gospodarki. Realizuje prace naukowe, badawczo-rozwojowe, konstrukcyjne oraz ekspertyzy w zakresie elektrotechniki, automatyki, łączności, informatyki, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Jest liderem wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, aparatury, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla.

Większość prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w EMAG-u jest odpowiedzią na wyniki analiz oraz potrzeb zgłaszanych przez przemysł. Powstałe w wyniku tych prac prototypy rozwiązań są komercjalizowane najczęściej poprzez sprzedaż know-how lub licencji na ich wytwarzanie i serwisowanie. Część produktów wytwarzana jest przez Centrum Wytwarzania i Wdrożeń, skupiające pięć zakładów wdrożeniowych. Co roku wprowadza do swojej oferty 4-6 nowych produktów i usług.

Pełna oferta produktów EMAG-u liczy ponad 90 pozycji, obejmujących główne obszary działania podziemnych zakładów wydobywających węgiel kamienny oraz rudę miedzi i sól, a także gospodarkę energią i informatyzację wielosektorową. Jest właścicielem prawie 450 patentów, praw ochronnych, zarejestrowanych znaków towarowych.

Historia ITI EMAG sięga początków lat 50. ubiegłego wieku. W 1957 r., z połączenia Centralnego Biura Konstrukcji Maszyn Górniczych z Instytutem Mechanizacji Górnictwa powstał Instytut Doświadczalno-Konstrukcyjny Przemysłu Węglowego, który w 1958 r. zmienił nazwę na Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego.
Z początkiem 1975 r. z Zakładu wyodrębniły się dwa nowe organizmy: Centralny Ośrodek Projektowo-Konstrukcyjny KOMAG z siedzibą w Gliwicach oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Systemów Mechanizacji, Elektrotechniki i Automatyki Górniczej SMEAG z siedzibą w Katowicach. 1 stycznia 1976 r. SMEAG włączony został do nowoutworzonego Centrum Naukowo-Produkcyjnego EMAG, które w 1990 r. kolejny raz zmieniło nazwę na Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Elektrotechniki i Automatyki Górniczej EMAG a następnie na Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG. Od 9 września 2009 r. jednostka nosi nazwę Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ARP bada możliwości produkcji komponentów turbiny wiatrowej w Polsce

Powołany przez Agencję Rozwoju Przemysłu zespół bada potencjał krajowego przemysłu do skonstruowania komponentów turbiny wiatrowej, przy czym inicjatywa jest na bardzo wstępnym etapie - poinformowała  rzeczniczka prasowa ARP Katarzyna Frendl.

Wyższy II próg podatkowy? Domański: Pracujemy nad tym, aby było to możliwe w tej kadencji

Trwają prace nad projektem budżetu na 2027 r. i propozycjami zmian w systemie podatkowym - poinformował we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, pytany o ewentualną podwyżkę drugiego progu podatkowego.

Historyczna twierdza w Siewierzu do remontu. Duże wsparcie z budżetu województwa

Zamek Biskupów Krakowskich w Siewierzu zostanie wyremontowany – informują w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. - Obiekt ten ma fundamentalne znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego - zaznaczają w urzędzie. 

Nie trzeba wychodzić w upał. ZUS przypomina o e-wizycie

Zamiast wychodzić z domu podczas fali upałów, by skonsultować się z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, można wybrać bezpieczną i wygodną rozmowę online – przypominają w ZUS. E-wizyta pozwala na kontakt z doradcą z każdego miejsca na świecie, wystarczy smartfon lub komputer z kamerą i dostęp do internetu.