Inicjatywy: Enea też chce szukać gazu łupkowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Uruchomienie w kraju wydobycia gazu łupkowego jest jednym z priorytetów rządu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Enea dołączyła do PGNiG, PGE, Tauronu i KGHM do rozmów o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków - podał PGNiG w komunikacie prasowym. Termin zakończenia rozmów dotyczących współpracy został wydłużony do końca czerwca.

"Zwiększa się grono firm, które chcą współpracować przy poszukiwaniu gazu z łupków. Do grona trzech spółek giełdowych: Tauron Polska Energia, KGHM i PGE, które od kilku tygodni prowadzą rozmowy z PGNiG na temat współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji złóż niekonwencjonalnych, dołączyła spółka Enea" - podała spółka.

"Między innymi z powodu dołączenia spółki Enea do grupy firm, które podpisały w końcu stycznia z PGNiG listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie poszukiwań gazu z łupków oraz zmiany formuły współpracy postanowiono wydłużyć do końca czerwca termin zakończenia rozmów dotyczących współpracy. Spółki uznały, że bardziej efektywna będzie wspólna działalność na koncesji Wejherowo" - podano.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków.

PGNiG podało, że analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdziły jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Kolejne analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Obecnie trwają prace przygotowawcze do wykonania odwiertu poziomego. Wspólne prace poszukiwawcze gazu z łupków umożliwią zintensyfikowanie działalności w tym zakresie.

W kwietniu prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa poinformowała, że PGNiG jest na dobrej drodze, by do końca miesiąca ustalić szczegóły dotyczące współpracy ze spółkami energetycznymi przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków. Mówiła też, że rozmowy PGNiG na temat współpracy przy łupkach ze spółkami chemicznymi nie są obecnie tak zaawansowane, jak te z firmami energetycznymi.

W styczniu tego roku PGNiG podpisało trzy odrębne listy intencyjne z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski. Zgodnie z podpisanymi dokumentami, każda z firm zadeklarowała wolę podjęcia wspólnych prac z PGNiG na wybranych obszarach wchodzących w skład posiadanej przez PGNiG koncesji Wejherowo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.