Inicjatywy: eko-aktywność doceniona i nagrodzona

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kandydatów do nagród (I miejsce – 10 tys. zł; II – 7 tys. zł i III – 5 tys zł.) zgłosili prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin województwa śląskiego

fot: Andrzej Bęben/ARC

+13 Zobacz galerię

Galeria
(16 zdjęć)

WFOŚiGW w Katowicach podsumował kolejną edycję konkursu "EkoAktywni". W sobotę (14 czerwca) w Parku Śląskim wręczono symboliczne czeki opiewające na konkretne pieniądze.

Finał konkursu wpisał się w regionalne obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Towarzyszył im Piknik Bioróżnorodności. Można było uczestniczyć w warsztatach ekologicznych, spróbować m.in. przysmaku z płatków róży albo owocowej nalewki. Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze koncerty zespołów Mikromusic i Bartek Miarka Band. Wszystko to dało ciekawą imprezę, której nie przeszkodził nawet ulewny deszcz.

Wróćmy do konkursu i jego laureatów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach organizuje go od 2008 r. dla organizacji pozarządowych i nieformalnych grup działających dla edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, jakości środowiska i profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci z terenów, gdzie przekroczone są normy jakości środowiska.

Kandydatów do nagród (I miejsce - 10 tys. zł; II - 7 tys. zł i III - 5 tys zł.) zgłosili prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin województwa śląskiego. Do organizatora konkursu wpłynęły 52 wnioski. Jury pozytywnie oceniło 21 zgłoszeń. Z nich wyłoniono EkoAktywnych 2014.

I tak pierwsze nagrody I stopnia otrzymali:
• Szkolny Klub Ekologiczny EKOGIM10 w Gliwicach,
• Żywiecka Fundacja Rozwoju w Żywcu,
• Koło Przyrodniczo-Ekologiczne przy Szkole Podstawowej nr 24 w Zabrzu,
• Koło Edukacji Ekologicznej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w czechowicach-Dziedzicach.

Nagrody II stopnia dostali:
• Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej "Cięcina EU" w Cięcinie,
• Koło Przyrodniczo-Ekologiczne przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Strzebiniu,
• Stowarzyszenie "Bądź z nami" w Będzinie,
• Liga Ochrony przyrody przy Szkole Podstawowej w Zajączkach Pierwszych,
• PTTK Oddział Beskid Śląski w Cieszynie.

Czeki wartości 5 tys. zł, czyli nagrody III stopnia otrzymali:
• Koło Ekologiczne ZSP w Kyrach,
• ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Częstochowa,
• Stowarzyszenie dla Rozwoju Kocierza Moszczanieckiego w Łękawicy,
• Stowarzyszenie "Razem na Szybiku" w Wodzisławiu Śląskim,
• grupa badawcza projektu "Ekoodpowiedzialni" w Strumieniu,
• Stowarzyszenie Nasze Kalety w Kaletach,
• Grupa Ekologiczno-Prozdrowotna przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5 w Piekarach Śląskich,
• Polski Klub Ekologiczny Koło w Tychach,
• Szkolna Grupa Ekologiczna przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gminazjum nr 1 w Szczyrku,
• Ustroński Klub Ekologiczny w Ustroniu,
• Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamowie,
• Stowarzyszenie "Mała Szkoła w Rokitnie Szlacheckim"w Rokitnie Szlacheckim.

Gratulacje! Na koniec dodajmy, że laureatom gratulowało m.in. kierownictwo Funduszu, poseł Krystyna Szumilas i wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.