Holding nie trafi na giełdę?

KHW LOG Os

fot: ARC

Emisja obligacji przez KHW tworzy alternatywę dla planowanego wcześniej na 2009 rok debiutu na giełdzie a gdyby jednak do niego doszło, będzie dobrym uzupełnieniem oferty dla przyszłych akcjonariuszy (obligacje zamienne)

fot: ARC

Ministerstwo Gospodarki nie wyklucza zmiany strategii dla górnictwa. Przyczyną może być sprzedaż Katowickiego Holdingu Węglowego poza GPW, którą rozważa resort.

KHW nie ma szczęścia do prywatyzacji. Spółka miała trafić na giełdę w 2005 r. Za rządów SLD przygotowana została wycena spółki (w 2004 r. wyceniono ją na 1,9 mld zł). W 2007 r. w KHW odbyło się historyczne referendum – pierwszy raz załoga kopalń dała zielone światło prywatyzacji - napisała \"Rzeczpospolita\".

– W obecnych realiach giełdowych debiuty i KHW, i Bogdanki (podlega ministrowi skarbu – red.) mogą być obciążone złą wyceną. Dlatego w przypadku KHW trzeba myśleć o innych ścieżkach prywatyzacji, które pozwolą uzyskać dobrą wycenę w stosunku do wartości zasobów, którymi dysponuje – powiedział „Rz” Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Alternatywą dla giełdy, na którą KHW szykuje się na początku 2009 r., może być inwestor strategiczny. – Nie mogę zdradzać szczegółów. Najpierw potrzebna jest dyskusja z zainteresowanymi – powiedział Pawlak. Pytany, czy skarb zachowa pakiet kontrolny w KHW, powiedział, że obowiązujące ustalenia pozostają w mocy.

– Trudno to na gorąco komentować – mówi Ryszard Baczyński, przewodniczący „S” w KHW. – Strategia mówi, że spółki węglowe mają być prywatyzowane przez giełdę, z zachowaniem pakietu kontrolnego przez skarb. Jak będzie inny pomysł, będą kłopoty – uważa.

Jednak sami związkowcy mają świadomość, że wprowadzanie KHW na giełdę podczas bessy może być problemem.

– Nie możemy być zakładnikami jednej opcji. To wymaga szerokiej dyskusji, zwłaszcza ze stroną społeczną, jeżeli chodzi o podjęcie działań, które dawałyby lepszą perspektywę pozyskania znaczących środków na inwestycje w KHW. Od powodzenia tej prywatyzacji zależą losy następnych spółek: Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej – podkreśla Pawlak. Na szczęście polski rynek nie odczuwa zbyt mocno amerykańskiego kryzysu. – Przy obecnej złej sytuacji na rynku trzeba mieć alternatywę – przyznaje Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi na przygotowanie innych rozwiązań.

Ale na to mogą się nie zgodzić górnicy. W listopadzie 2007 r. ok. 52 proc. załogi KHW powiedziało „tak” dla prywatyzacji przez giełdę. Na inwestora strategicznego nigdy się nie godzili. – Bo wtedy Rosjanie kupią kopalnie, jak Mittal kupił huty – twierdzą związkowcy.

Zmiana ścieżki prywatyzacji wymagałaby zmiany górniczej strategii, która zresztą i tak będzie musiała być zmieniona, jeśli z grupy węglowo-koksowej na bazie JSW zostanie wyłączona koksownia Victoria w Wałbrzychu.

Przed wiceministrem gospodarki Dariuszem Bogdanem stoi więc niełatwe zadanie. Branża nie miała swego wiceministra od kwietnia, gdy do dymisji podał się Eugeniusz Postolski. W lipcu wicepremier Pawlak zapowiedział, że zastąpi go była prezes Tauronu – Joanna Strzelec–Łobodzińska. Jednak decyzję blokowała PO (była prezes Tauronu powołana została do spółki za czasów PiS).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.