Hochtief złożył najkorzystniejszą ofertę dla Okęcia

Konsorcjum Hochtief złożyło najkorzystniejszą ofertę na wybudowanie pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2 warszawskiego lotniska Okęcie - poinformował w piątek PAP rzecznik lotniska Kamil Wnuk.

Oferta opiewa na ponad 93 mln zł.

Pirs jest przedłużeniem hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy - kryte przejścia z lotniska do samolotu.

\"Zwycięzca przetargu zostanie ogłoszony po sprawdzeniu, czy złożone oferty spełniają warunki formalne przetargu. Chcielibyśmy podpisać umowę z wykonawcą na przełomie grudnia i stycznia, najpóźniej na początku przyszłego roku\" - powiedział Wnuk. Dodał, że najpóźniej na początku 2011 roku dokończony terminal powinien zostać oddany do użytku.

Władze lotniska planują podpisać umowę z wykonawcą pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Budowa ma potrwać 12 miesięcy. Na realizację inwestycji Porty przeznaczyły ok. 150 mln zł.

Całkowita powierzchnia obu terminali ma wynieść ok. 140 tys. m kw.

W przetargu udział wzięło sześć konsorcjów: Hochtief Polska Sp. z o.o., Hochtief Construction AG (oferta za 93,379 mln zł); Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Eiffage Budownictwo Mitex S.A. (97,542 mln zł); Karmar S.A., Bouygues Botiment International S.A., Warbud S.A. (102,333 mln zł); Konsorcjum Polimex-Mostostal S.A., Astaldi S.p.A. (103,254 mln zł). Konsorcjum Porr (Polska) S.A., Porr Projekt und Hochbau AG, Porr GmbH złożyło ofertę za 103,441 mln zł, a wartość oferty konsorcjum Budimex Dromex S.A., Ferrovial Agroman S.A., Mostostal Kraków S.A. wyniosła 124,196 mln zł.

Po dokończeniu inwestycji w pirsach - południowym i centralnym, podróżni będą oczekiwać na przyloty i odloty samolotów. Obecnie taką rolę pełni pirs północny T2. Jak zapewniają władze Okęcia, linie lotnicze i pasażerowie będą mieli do dyspozycji, wraz z obecnie używanym pirsem północnym, 27 \"rękawów\" i 45 bramek.

Budowa pirsu południowego została rozpoczęta przez konsorcjum firm: Ferrovial Agroman S.A., Budimex S.A. i Studio Lamela S.L. Władze Okęcia w październiku 2007 r. zerwały umowę z konsorcjum z powodu opóźnień w pracach budowlanych. Budowę hali odlotów skończyli polscy podwykonawcy. Po ponad dwuletnim opóźnieniu, w marcu ub. roku hala została oddana do użytku.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.