HMS Niwka nie będzie wydobywać pod Jaworznem

Saluga wojciech arc

fot: arc

Wojciech Saługa, przewodniczący komisji „atomowej” przekonuje, że zostaną wzięte pod uwagę wszystkie zalety i wady wynikające z eksploatacji elektrowni jądrowych

fot: arc

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach utrzymało w mocy postanowienia Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta dotyczącego odmowy uzgodnienia koncesji na wydobycie węgla pod Jaworznem przez prywatną firmą HMS. Tym samym członkowie SKO potwierdzili, że wydana przez prezydenta w grudniu ubiegłego roku decyzja jest w pełni zgodna z obowiązującym prawem.

- Od maja 2010 roku konsekwentnie odmawiałem uzgodnienia koncesji na wydobycie węgla. Uczyniłem to czterokrotnie uznając, że ponowna eksploatacja złóż znajdujących się pod Jaworznem przyniesie naszemu miastu i mieszkańcom o wiele więcej strat niż potencjalnych korzyści - powiedział Paweł Silbert, Prezydent Miasta podczas piątkowej konferencji.

Wydana przez SKO decyzja jest dla miasta bardzo istotna. Uznaje bowiem, że prezydent nie zgadzając się na uzgodnienie koncesji działał zgodnie z obowiązującymi w tej materii przepisami. - To nie jest jeszcze koniec całej batalii, bowiem firmie przysługuje odwołanie od tej decyzji, ale z pewnością bardzo ważna wygrana bitwa - podkreśla prezydent Paweł Silbert.

Członkowie SKO po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów orzekli, że wznowienie wydobycia, m.in. pod zabudowanymi obszarami dzielnic Jaworzna: Łubowca, Dąbrowy Narodowej, Osiedla Stałego i Niedzielisk, jest niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania.

Prezydent podkreśla, że wznowienie wydobycia węgla z pokładów znajdujących się pod Jaworznem jest w przyszłości możliwe pod warunkiem przedstawienia takich rozwiązań, które w pełni zabezpieczałyby miasto i mieszkańców przed negatywnymi skutkami wydobycia.
- Nie do zaakceptowania jest dla nas metoda wydobycia „na zawał”, jaką proponowała firma HMS - kwituje Paweł Silbert.

Z decyzji SKO zadowolony jest także poseł Wojciech Saługa, który również sprzeciwiał się wydobyciu węgla pod Osiedlem Stałym i Dąbrową Narodową.

- Warunki, na jakich zamierzano prowadzić wydobycie, były nie do przyjęcia przez mieszkańców i nasze władze. Interweniowałem w tej sprawie u Ministra Środowiska. Chcę, by polskie prawo zabraniało eksploatacji górniczej, gdy prezydent i mieszkańcy są temu przeciwni – podkreśla Wojciech Saługa.

Od decyzji SKO przedsiębiorstwu  przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Dokumenty muszą zostać złożone w ciągu 30 dni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

To uratuje tysiące miejsc pracy? JSW dostała zielone światło na gigantyczne złoże Dębieńsko

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.