Historia: Uroczystości w Rudzie Śląskiej uświetnią dźwięki orkiestry górniczej

fot: ARC

11 listopada 1918 r. rozpoczął się proces kształtowania Polski i jej niepodległości...

fot: ARC

11 listopada przypadnie 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Rudzie Śląskiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia „Hanysów” - informuje Urząd Miejski.

– Święto Niepodległości ma dla nas, Polaków, szczególne znaczenie – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

- Po wielu latach niewoli odzyskaliśmy wolność, dlatego tak ważne jest to, żebyśmy właśnie ten dzień przeżywali wspólnie, jednocząc się i przypominając sobie historię naszego narodu. W tym wyjątkowym czasie powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce – dodaje.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Rozpocznie się ona o godz. 10 w kościele pw. św. Piusa X w dzielnicy Ruda. Podczas uroczystości nie zabraknie pocztów sztandarowych, zaśpiewają artyści z rudzkich chórów. Z kolei całość uświetnią dźwięki Orkiestry Dętej „Bielszowice” pod batutą Zygmunta Kliksa. Zaraz po mszy (około godz. 11.20) prezydent Michał Pierończyk złoży kwiaty przy Mauzoleum Pielerów na cmentarzu parafialnym przy ul. Porębskiej.

Magistrat informuje, że Święto Niepodległości obchodzone będzie także na sportowo. W halembskim lesie zorganizowane zostaną XXIX Biegi Niepodległości. Start biegu głównego na dystansie 12 km zaplanowany został o godz. 11.15 na bieżni Szkoły Podstawowej Sportowej nr 15. Natomiast o godz. 11.20 rozpocznie się bieg rekreacyjny oraz konkurencja nordic walking na dystansie 4 km. Opłata wpisowego w biegu rekreacyjnym i nordic walking wynosi 30 zł, a w biegu głównym – 45 zł.

Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez internet, mogą zrobić to w dniu zawodów. Uczestnicy biegu głównego zostaną podzieleni na siedem kategorii w zależności od płci i wieku. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni o godz. 13.00. Otrzymają oni puchary oraz nagrody finansowe. Uczestnicy mogą liczyć także na pamiątkowe medale i wezmą udział w losowaniu rowerów. 

W tym roku po raz 26. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej wręczone zostaną „Hanysy”. Gala rozpocznie się o godz. 17. Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. „Hanys” to nagroda przeznaczona dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak: teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.

Jak co roku z okazji 11 listopada w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, aby rudzianie również w ten sposób uczcili polskie narodowe święto.

- Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów to wydarzenie, o którym pamiętać powinien każdy Polak – zaznacza prezydent Michał Pierończyk.

– Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, żeby w tym szczególnym dniu nie tylko wywieszali biało-czerwone flagi, ale także przypinali kokardy w narodowych barwach oraz uczestniczyli w uroczystościach poświęconych wydarzeniom 11 listopada 1918 roku – dodaje.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.