Historia: Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka wystartuje 11 listopada

fot: Maciej Dorosiński

Zanim rozpocznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z Wujka

fot: Maciej Dorosiński

Biegi Niepodległości od kilku lat stają się coraz popularniejszym sposobem na radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy takie wydarzenie odbędzie się także w Katowicach. Będzie to jednak bieg inny niż w pozostałych polskich miastach, bo jako jedyny odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek, na początku stanu wojennego. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć Dziewięciu z Wujka. Spodziewanych jest około tysiąca biegaczy, zarówno dorosłych, jak i dzieci, bo i najmłodsi będą mieli swoją szansę na start. Całe rodziny są zaproszone do dopingowania sportowców - czytamy w informacji prasowej.

- Taki sportowy hołd złożony górnikom nie jest niczym nowym w Katowicach. Dotąd jednak biegi im poświęcone, organizowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, miały miejsce w grudniu, przy okazji rocznicy krwawej pacyfikacji. W tym roku po raz pierwszy impreza odbędzie się właśnie 11 listopada i będzie nosić nazwę Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. O zmianę daty prosiła część biegaczy, zwracając uwagę, że w ostatnim miesiącu roku warunki do biegania często są bardzo trudne - informuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Zanim rozpocznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z Wujka. O godz. 9.30 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Biegu Niepodległości. Pół godziny później w tym miejscu padnie sygnał do startu, po czym zawodnicy pobiegną trasą wiodącą ulicą Gallusa, przecinając ul. Mikołowską, ul. Piękną, do Parku Kościuszki, gdzie będą mieli do pokonania trzy pełne okrążenia. W parku będzie też finisz. Pod pomnik wrócą jednak na dekorację zwycięzców, która nastąpi w samo południe.

Rywalizacja dorosłych to jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. Jeszcze rano swój bieg będą mieli najmłodsi. Tu start jest przewidziany na godz. 9.00, a trasa będzie miała dwa warianty: dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 metrów, dla starszych ok. 400 m.

– Trzeba pamiętać, że to, co się wydarzyło 41 lat temu w kopalni Wujek, było niezwykle tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Uczczenie tej pamięci poprzez aktywność sportową, poprzez wysiłek, to najlepszy pomysł – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

To właśnie ŚCWiS jest organizatorem Biegu Niepodległości, a za stronę sportową odpowiada warszawska firma Jafi Sport. Patronatem wydarzenie objęli Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Biegi ku czci bohaterów nie są nowością ani dla stolicy Górnego Śląska, ani dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które w połowie września współorganizowało, jak co roku, sztafetowy Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego z Katowic do Warszawy, do grobu bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast 16 grudnia, w rocznicę krwawej pacyfikacji KWK „Wujek”, odbędzie się, także doroczny, Biegu Dziewięciu Górników, w którym wystartuje młodzież szkolna.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowuje się już do najważniejszego wydarzenia w roku, jakim będzie 41. rocznica pacyfikacji strajku górników kopalni Wujek. Jak zawsze, 16 grudnia, przy Pomniku-Krzyżu odbędą się uroczystości upamiętniające przede wszystkim ofiary tamtych wydarzeń, kiedy to od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło 9 strajkujących. Najmłodszy z nich miał 19 lat.

Ich śmierć jest przestrogą dla kolejnych pokoleń, dlatego o ich ofierze, o pacyfikacji kopalni i o walce o wolność w okresie PRL opowiada wystawa stała w gmachu ŚCWiS. Przez cały rok odwiedzają ją zarówno turyści i osoby zainteresowane historią, jak i grupy szkolne, chwaląc nowoczesną i multimedialną ekspozycję. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności istnieje już 11 rok. To wspólna instytucja Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.