Handel: Rozporządzenie pozwoli na otwarcie sklepów i punktów usługowych

fot: Krystian Krawczyk

Opublikowane rozporządzenie umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw.

fot: Krystian Krawczyk

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek wieczorem, 29 kwietnia, rozporządzenie Rady Ministrów zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych.

Chodzi o rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie jest realizacją środowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki. Premier zapowiadał wówczas, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym będą mogły wrócić galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblowe.

Opublikowane w czwartek wieczorem rozporządzenie umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na m2. Wskazano, że w obiektach tych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. z wyłączeniem obsługi.

Rozporządzenie zakłada też, że działalność będą mogły wznowić m.in. muzea, galerie oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą, pod warunkiem zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrach kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Przewidziano też, że od 1 maja będzie możliwa, pod pewnymi warunkami, aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.

Zgodnie z zapowiedziami premiera 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja - restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.