H.Cegielski zabiega o kontrakty w Brazylii

Poznańskie Zakłady H. Cegielskiego otrzymały propozycję udziału w przetargu na budowę silników dla pięciu tankowców dla jednej z brazylijskich stoczni. - Mamy szanse złożyć ofertę na silniki na dostawy koniec 2011 i na 1012 roku - poinformował w poniedziałek prezes spółki Jarosław Lazurko.

Lazurko był członkiem wielkopolskiej misji gospodarczej do Brazylii, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.

- Otrzymamy materiały i specyfikacje niezbędne do złożenia tej oferty i przygotujemy taka ofertę. To będą oferty, które obejma również dostawę kompletnego zestawu z wałem i śrubą napędową, a więc będą to oferty na duże kwoty - powiedział prezes zakładów.

Brazylijski program budowy przemysłu naftowego, z którym związane są przetargi, opracowany jest do roku 2017 i obejmuje budowę 49 statków. Całkowity koszt programu to 60 miliardów dolarów, z czego Cegielski ma szansę uzyskać około 40 mln.

Prezes zakładów Cegielskiego rozmawiał też w Kurytybie o możliwości dostarczania silników do bioelektrowni oraz o możliwości dostawy wagonów dla metra w tym mieście. - Zorganizujemy konsorcjum, które będzie mogło taka ofertę dla Brazylijczyków przygotować - zadeklarował Lazurko.

Dla swoich starań o pozyskanie partnerów zarząd Cegielskiego zabiegał też w ministerstwie przemysłu i handlu w stolicy Brazylii. - Takie wsparcie otrzymaliśmy, gdyż jesteśmy znani jako markowy producent silników najwyższej jakości. Będziemy też kontaktować się z przedstawicielami kolejnych trzech brazylijskich stoczni - dodał Lazurko.

Ewentualne kontrakty z brazylijskimi firmami pozwolą Cegielskiemu na zachowanie mocy produkcyjnych silników okrętowych i dotrwanie do czasu koniunktury na światowym rynku stoczniowym, która ma według specjalistów pojawić się około 1014 roku.

Obecnie Cegielski nie ma zamówień na silniki okrętowe. W najbliższych dniach będzie podpisywany kontrakt na dwa silniki dla bioelektrowni w Anglii i jeżeli dojdzie do skutku, to silniki dla tych elektrowni będą budowane w drugiej połowie 2010 roku.

Firma ma kłopoty z terminową wypłatą wynagrodzeń. - To ostatni miesiąc perturbacji. Szykujemy sprzedaż Fabryki Pojazdów Szynowych w przetargu otwartym. Będą z tego źródła pieniądze na odprawy i pensje - zapowiedział prezes.

Od początku października w zakładach trwają zwolnienia grupowe. Są one jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy, która znajduje się w fatalnej kondycji finansowej. Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje oprócz obniżania kosztów także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji. Został on zaakceptowany przez Radę Nadzorczą Cegielskiego.

H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.