H. Cegielski SA zawarł ugodę z wierzycielem

Ugodę dotyczącą spłaty zadłużenia zawarł zarząd H. Cegielski Poznań SA z firmą \"Dachbud\" z Poznania, która złożyła do sądu wniosek o upadłość Cegielskiego. Warunkiem wejścia ugody w życie jest wycofanie wniosku - poinformował w poniedziałek prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko.

Firma Dachbud złożyła w Sądzie Rejonowym w Poznaniu wniosek o upadłość z opcją likwidacji spółki H. Cegielski Poznań SA. Cegielski jest winny wierzycielowi ok. 1,5 mln złotych za wykonane w firmie prace budowlane.

- Ugoda obejmuje spłatę zadłużenia w ratach, począwszy od listopada do kwietnia przyszłego roku. Podobne propozycje będziemy przedstawiali innym naszym wierzycielom - powiedział prezes Lazurko.

H. Cegielski Poznań SA ma obecnie około 40 mln zł długu.

Podstawowym źródłem dodatkowych środków, które będą przekazane na zobowiązania spółki, ma być przekazanie Agencji Rozwoju Przemysłu Fabryki Pojazdów Szynowych (FPS), która później będzie sprzedana na wolnym rynku. Transakcja ta da określone wpływy do kasy Cegielskiego. Trwa wycena majątku FPS i szacowanie wartości firmy. Po jej przekazaniu poziom zadłużenia Cegielskiego ma osiągnąć \"normalny\" poziom zadłużenia, który zazwyczaj sięga ok. 20-25 mln zł.

Kolejnym źródłem dochodów ma być sprzedaż gruntów, które firma posiada w Poznaniu i Wągrowcu (Wielkopolskie) oraz wyprzedaż zapasów materiałowych, których wartość określa się na ponad 100 mln zł.
Firma chce też pozyskać nowe rynki zbytu dla swoich produktów.

Prezes Cegielskiego w poniedziałek leci do Brazylii na zaproszenie wiceministra przemysłu i handlu tego kraju, który wyraził zainteresowanie współpracą z Cegielskim w dziedzinie budowy silników dla statków i elektrowni napędzanych biopaliwem.
- Mamy nadzieję na skontaktowanie nas z brazylijskimi stoczniami, które przygotowują się do budowy floty tankowców oraz zainteresowanie naszymi silnikami napędzanymi biopaliwem dla energetyki - powiedział Lazurko.

Zarząd pracuje też nad kontraktem na dostawę silników dla bioelektrowni w Anglii oraz przygotowuje kilka kontraktów kooperacyjnych.

Od początku października w zakładach trwają zwolnienia grupowe. Są one jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy, która znajduje się w fatalnej kondycji finansowej. Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje, oprócz obniżania kosztów, także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji. Został on zaakceptowany przez Radę Nadzorczą Cegielskiego.

W obronie istnienia spółki demonstrowali w Poznaniu związkowcy z całego kraju. W miniony piątek w manifestacji wzięło udział około 2 tys. związkowców, którzy domagają się interwencji rządu w sprawie ratowania firmy. Cegielski jest spółką Skarbu Państwa.

H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.