H.Cegielski SA sprzedaje Fabrykę Pojazdów Szynowych SA i grunty

Za minimum 58 mln złotych H. Cegielski Poznań SA chce sprzedać swoją spółkę córkę - Fabrykę Pojazdów Szynowych SA - poinformował w poniedziałek prezes Cegielskiego Jarosław Lazurko. Firma po raz trzeci wystawiła też na sprzedaż swoje grunty w Poznaniu i Wągrowcu (Wielkopolskie).

Ogłoszenie o sprzedaży FPS ukazało się w poniedziałkowej prasie. Przetarg odbędzie się 22 grudnia. Wycenę majątku przeprowadzono trzema metodami.

- Cena ta jest dla nas w miarę satysfakcjonująca. Myślę, że też dla inwestorów branżowych powinna być interesująca. Biorąc pod uwagę biznes i wartość majątku, który z tą spółką sprzedajemy - powiedział dziennikarzom Lazurko.

Zarząd firmy oprócz tego wysłał zapytanie ofertowe do kilkunastu wiodących firm działających na rynku pojazdów szynowych w Polsce i za granicą.

Jeżeli okaże się, że nie będzie chętnych do zakupu FPS, to firmę przejmie Agencja Rozwoju Przemysłu, która przygotuje ją jako właściciel do prywatyzacji.

FPS SA produkuje wagony dla kolei i tramwaje. Obecnie ma gotowych 15 wagonów, które trafią do odbiorców po zafakturowaniu. W 2008 roku FPS miał ok. 100 milionów złotych przychodów i minimalny zysk. W 2009 roku przychody będą o około połowę mniejsze.

29 milionów ze sprzedaży FPS przeznaczone będzie na spłatę kredytu dla Agencji Rozwoju Przemysłu, reszta zostanie przeznaczona na poprawę sytuacji finansowej Cegielskiego.

W prasie ukazała się też trzecia oferta sprzedaży gruntów w Poznaniu i Wągrowcu należących do Cegielskiego. Firma chce sprzedać 2,7 ha gruntów w Poznaniu i 2,15 ha w Wągrowcu. Cena wywoławcza na grunty w Poznaniu to 35 milionów złotych, a w Wągrowcu 6,5 milionów złotych. Jest to już trzecia próba sprzedaży tych gruntów. Poprzednie nie znalazły uznania u kupców.

Cegielski przygotowuje się też do udziału w przetargu na dostawę elektrowni do Bangladeszu.

Firma chce wziąć udział w przetargach na dostawę kompletnych elektrowni w ramach rządowego programu elektryfikacji. Rząd Bangladeszu chce wybudować 18 elektrowni napędzanych silnikami elektrycznymi o mocy od 50 do 100 MW każda, z tego dziesięć ma być sfinansowana ze środków publicznych.

Zarząd Cegielskiego liczy na rządowe wsparcie dla tego projektu. Firma będzie potrzebowała poręczeń kredytowych i środków na sfinansowanie pierwszych obiektów. - Agencja Rozwoju przemysłu wyraża wstępne zainteresowanie nasza propozycją - powiedział Lazurko.

W przypadku wygrania przetargu Cegielski miałby dostarczyć kompletne elektrownie w 2011 roku, a to oznacza rozpoczęcie budowy silników jeszcze w 2009 roku.

- On się doskonale wpisuje w nasze możliwości i w nasze potrzeby, bo kontrakt ten by dał produkcję 20 silników - powiedział Lazurko.

Koszt jednej takiej kompletnej elektrowni szacuje się na kilkadziesiąt milionów euro.

Obecnie zamówienia Cegielskiego na rok 2010 to dwa silniki do elektrowni do Wielkiej Brytanii. Aby wykorzystać w pełni potencjał budowy silników okrętowych, firma powinna produkować rocznie osiem silników.

Spółka ma kłopoty z terminową wypłatą wynagrodzeń i odpraw dla zwalnianych w ramach programu restrukturyzacji.

Od początku października w zakładach trwają zwolnienia grupowe. Są one jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy, która znajduje się w fatalnej kondycji finansowej. Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje, oprócz obniżania kosztów, także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji. Został on zaakceptowany przez Radę Nadzorczą Cegielskiego.

H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.