GZM: To już kolejny zakup pojazdów specjalistycznych w ramach zintegrowanego projektu modernizacji

fot: Krystian Krawczyk

W I etapie tego projektu TŚ kupiły już 3 pojazdy specjalistyczne, które zostały dostarczone przez producentów na początku ub. roku i od tego czasu pełnią służbę

fot: Krystian Krawczyk

Trzy specjalistyczne samochody tzw. pogotowia torowego zamówiła obsługująca komunikację tramwajową w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii spółka Tramwaje Śląskie. Przewoźnik ma je otrzymać w ciągu roku, płacąc 3,09 mln zł brutto.

Jak wynika z czwartkowej informacji rzecznika TŚ Andrzeja Zowady, tramwajowa spółka zawarła umowę w tej sprawie z firmą Copma Polska. Okazała się ona tańszym z dwóch oferentów w przetargu, w którym budżet zamówienia określono na 2,95 mln zł brutto. Spółka Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych zaproponowała cenę 3,32 mln zł brutto.

To już kolejny zakup pojazdów specjalistycznych w ramach zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko - Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego. To największy w historii Tramwajów Śląskich projekt inwestycyjny, współfinansowany przez Unię Europejską w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowiska.

W I etapie tego projektu TŚ kupiły już 3 pojazdy specjalistyczne, które zostały dostarczone przez producentów na początku ub. roku i od tego czasu pełnią służbę. 2 pojazdy sieciowe wyprodukował kosztem 2,94 mln zł brutto Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych, a 1 torowy zbudowała za 0,91 mln zł brutto spółka Rafko Kuc.

- Zakup kolejnych 3 nowych pojazdów pogotowia torowego został ujęty w etapie III unijnego projektu. Inwestujemy w specjalistyczne pojazdy techniczne, żeby zdecydowanie poprawić efektywność działania służb technicznych, zwiększyć zakres prac możliwych do przeprowadzenia przez naszych pracowników, podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy oraz zadbać o środowisko - wyliczył Zowada.

Zgodnie ze specyfikacją rozstrzygniętego przetargu, TŚ zamówiły trzy fabrycznie nowe pojazdy specjalne, przeznaczone do transportu materiałów, urządzeń oraz przewozu osób (brygady torowo-remontowe), usuwania skutków awarii i utrzymania płynności ruchu - poprzez wykonywanie przeglądów, prac naprawczych i konserwacji nawierzchni szynowo-drogowej.

W opisie przedmiotu zamówienia uściślono, że mają to być samochody o masie dopuszczalnej 18 ton i napędem na obie osie, zapewniające możliwość samodzielnej jazdy po szynach tramwajowych (z napędem niezależnym od kół samochodowych).

Na ich wyposażeniu muszą znaleźć się m.in. kontener transportowy ze stojakami na butle z gazami technicznymi i agregatem prądotwórczym, a także żuraw przeładunkowy. Pojazdy mają trafić na wyposażenie zajezdni w Katowicach-Zawodziu, Bytomiu-Stroszku oraz Gliwicach.

Trzeci etap unijnego projektu TŚ obejmuje - prócz zakupu trzech pojazdów torowych - także zakup szlifierki torowej i pojazdu specjalistyczno-ratunkowego oraz cztery zadania związane z przebudową infrastruktury tramwajowej.

Przedsięwzięcia infrastrukturalne to przebudowa torowisk tramwajowych w Katowicach: na ul. Obrońców Westerplatte - od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza, torowiska wzdłuż ul. Chorzowskiej na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej, wzdłuż trasy im. Nikodema i Józefa Reńców od ul. Wiśniowej do ul. Brackiej oraz na ul. 1 Maja i ul. Obrońców Westerplatte - od wiaduktu DK79 do Baterpolu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.