Kraj: Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM

fot: PKP PLK

Obecnie GZM prowadzi działania zmierzające do budowy Kolei Metropolitalnej

fot: PKP PLK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która realizuje projekt tworzenia Kolei Metropolitalnej, przygotowuje się do objęcia udziałów w wojewódzkiej spółce Koleje Śląskie. Ma to nastąpić przez podwyższenie kapitału zakładowego KŚ z przeznaczeniem na wkład własny do zakupu dwóch pociągów.

Przewidującą to zmianę w wieloletniej prognozie finansowej Metropolii jej członkowie przyjęli na środowej sesji zgromadzenia GZM.

Wśród wprowadzonych w środę zmian w wieloletniej prognozie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lata 2023-2032 znalazło się przesunięcie planowanych wydatków w kwocie 30,6 mln zł z roku 2031 do roku 2025 w pozycji pn. Budowa kolei metropolitalnej.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu uchwały, przesunięcia tego dokonano w związku z koniecznością zabezpieczenia środków na objęcie udziałów przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w spółce Koleje Śląskie Sp. z o. o. poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, z przeznaczeniem na sfinansowanie wkładu własnego na zakup 2 sztuk taboru kolejowego EZT.

Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM - działającego od 2018 r. związku 41 samorządów, wśród którego ustawowych zadań jest transport publiczny. Wykonana przez ekspertów Politechniki Śląskiej czterowariantowa koncepcja takiej kolei była gotowa w styczniu 2019 r.; potem powstał jeszcze do niej suplement.

W sierpniu 2020 r. GZM zamówiła wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. W ciągu czterech lat ma powstać opracowanie, które uszczegółowi założenia zawarte w koncepcji, oceni ich zasadność, techniczne możliwości ich zastosowania oraz oszacuje koszty związane z realizacją. Celem ma być uczynienie kolei kręgosłupem systemu transportu publicznego w Metropolii.

W trakcie prac nad wstępnym studium wykonalności spływają analizy częściowe. Pozwalają one rozpocząć prace w miejscach, które są kluczowe dla dalszego rozwoju transportu szynowego w Metropolii. Studium stało się m.in. pomocne w realizacji inwestycji w ramach rządowego programu Kolej Plus, z którego Metropolia dostała dotacje do sześciu przedsięwzięć infrastrukturalnych.

Obecnie GZM prowadzi także inne działania zmierzające do budowy Kolei Metropolitalnej. Są wśród nich finansowanie dodatkowych połączeń Kolei Śląskich (zamawianych przez samorząd woj. śląskiego) czy Metrobilety oraz bilet 24h+kolej, które uprawniają do poruszaniu się wszystkimi środkami transportu publicznego (koleją, autobusami, trolejbusami i tramwajami).

Podczas środowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak poinformował o trwających ustaleniach dotyczących dalszego rozszerzania integracji taryfowo-biletowej na obszarze Metropolii.

19 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Górnośląsko-zagłębiowskiej Metropolii i Województwa Śląskiego. Rozmawialiśmy na temat założeń możliwych wariantów dalszej integracji taryfowej biletów kolejowych i komunikacji publicznej organizowanej przez ZTM. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy w stanie przedstawić dalsze konkretne propozycje - powiedział Karolczak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala