GUS: była deflacja, zaczyna się inflacja

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych - według szybkiego szacunku - w grudniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku o 0,8 proc. - podał w piątek (30 grudnia) Główny Urząd Statystyczny. Od lipca 2014 r. w gospodarce polskiej trwała deflacja.

- Przypuszczamy, że głównymi przyczynami wzrostu inflacji względem poprzedniego miesiąca są wyższe dynamiki cen transportu i żywności. Prognozujemy szybki wzrost inflacji na początku 2017 roku. W naszej ocenie inflacja powróci w granice dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu już w pierwszym kwartale 2017 roku, co może zmienić retorykę Rady Polityki Pieniężnej na nieco bardziej jastrzębią. Szacujemy, że w dalszej części 2017 inflacja będzie nadal wzrastać, choć w nieco wolniejszym tempie – wskazał Wojciech Matysiak, analityk banku Pekao SA komentując dane GUS.

Dodał, że dane o strukturze inflacji zostaną opublikowane przez GUS 13 stycznia 2017 roku.

W ocenie głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki, "wzrost stopy inflacji w stosunku do poprzednich miesięcy, gdy mieliśmy deflację, jest znaczący".

- Inflacja jest jednak nadal niska, utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami, ponieważ wyraźnie rosną ceny energii i żywności.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły rdr o 0,4 proc., zaś mdm wzrosły o 0,2 proc.

Jak podał w ubiegłym miesiącu GUS, w listopadzie ceny wzrosły o 0,1 proc. w stosunku do października, w ujęciu rocznym nie zmieniły się. To dane zgodne z poprzednimi podanymi w tzw. szybkim szacunku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami