Grupa PKP generuje zysk i realizuje potężny program inwestycyjny

fot: Maciej Dorosiński

Według szacunkowych danych finansowych w okresie od stycznia do września br. Grupa PKP Cargo osiągnęła 3,839 mld zł przychodów operacyjnych, co oznacza wzrost o 11 proc. w stosunku do tego samego okresu 2017 r.

fot: Maciej Dorosiński

Skonsolidowany wynik netto Grupy PKP w 2018 r. wyniósł 470 mln zł, a w ciągu dwóch ostatnich lat spółki z Grupy wypracowały zysk na poziomie 1 mld zł - poinformowała spółka w środowym, 24 kwietnia, komunikacie.

Spośród spółek Grupy, spółka matka i jednocześnie podmiot zarządzający kolejowymi nieruchomościami, czyli PKP SA, wypracowała 547 mln zł przychodów z tytułu dzierżawy i najmu.

Z kolei spółka PKP Intercity wypracowała w 2018 roku 174 mln zł zysku. To trzeci rok z rzędu tej firmy z dodatnim wynikiem finansowym.

W komunikacie podano też, że spółka PKP Cargo w roku 2018 zanotowała 184 mln zł zysku.

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zrealizowała program inwestycyjny o wartości ok. 10 mld zł. W ramach tych środków zmodernizowano około 1,3 tys. km torów kolejowych, 1000 rozjazdów, prawie 400 przejazdów kolejowo-drogowych oraz 113 wiaduktów. W 2018 r. PLK odnowiły i unowocześniły 200 peronów.

Największe spółki wchodzące w skład Grupy PKP to: PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Intercity.

Grupa PKP za 2017 rok osiągnęła wynik netto ok. 600 mln zł.

Miliard złotych zysku w dwa lata
- Za ostatnie dwa lata Grupa PKP wypracowała ponad 1 mld zł zysku, co w porównaniu do lat poprzednich jest wynikiem znakomitym, pokazującym, że firmy kolejowe się rozwijają, potrafią dbać o swój majątek - podkreśliłł w środę, 24 kwietnia, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

- Polska kolej jest elementem wzrostu gospodarczego, który nie mógłby być tak dobry, gdyby nie dobrze funkcjonująca polska kolej - dodał.

Grupa PKP poinformowała, że spośród jej spółek, spółka matka i jednocześnie podmiot zarządzający kolejowymi nieruchomościami, czyli PKP SA, wypracowała 547 mln zł przychodów z tytułu dzierżawy i najmu i zanotowała jednocześnie około 70 mln zł zysku netto. Tym samym PKP SA zakończyły w roku 2018 spłatę strat z lat poprzednich.

- W 2018 r. z tego dobrego wyniku finansowego osiągniętego przez PKP SA zakończyliśmy spłatę strat z lat ubiegłych. To jest ogromne wydarzenie w historii tej spółki, praktycznie od momentu powstania generowała straty; przyszedł czas, kiedy możemy powiedzieć, że straty z lat ubiegłych zostały spłacone - powiedział na konferencji prasowej prezes kolejowej spółki Krzysztof Mamiński.

Dodał, że dzięki temu, począwszy od roku 2019 zysk wypracowywany przez PKP SA będzie mógł być przeznaczany na rozwój spółki.

Na konferencji poinformowano też, że spółka PKP Intercity wypracowała w 2018 roku 174 mln zł zysku. To trzeci rok z rzędu tej firmy z dodatnim wynikiem finansowym.

- Tym samym trzeci rok z rzędu zakończyliśmy dodatnim wynikiem finansowym. Utrzymaliśmy też dotychczasową pozytywną ocenę ratingową Agencji Fitch. To bardzo ważny sygnał dla naszych partnerów biznesowych. Wyniki finansowe i ocena ratingowa są potwierdzeniem, że przyjęty przez nas kierunek działań i podejmowane wysiłki przynoszą efekty i dają szansę spółce na dalszy rozwój - podkreślił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel poinformował, że w ubiegłym roku zarządca kolejowej infrastruktury zrealizował program inwestycyjny o wartości ok. 10 mld zł. W ramach tych środków zmodernizowano około 1,3 tys. km torów kolejowych, 1000 rozjazdów, prawie 400 przejazdów kolejowo-drogowych oraz 113 wiaduktów. W 2018 r. PLK odnowiły i unowocześniły 200 peronów.

- Przed nami jeszcze dużo pracy, ale dotychczasowe działania są satysfakcjonujące. Przy utrzymaniu dużej liczby kursujących pociągów pasażerskich i towarowych postępują inwestycje. Ich efekty to wygodniejszy dostęp do pociągów na dziesiątkach nowych peronów, sprawniejszy i bezpieczniejszy transport dzięki bezkolizyjnym skrzyżowaniom - stwierdził Merchel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.