Grupa Famur: Rentowność operacyjna wyniosła prawie 20 proc.

Famur targi2009 FAMUR

fot: Famur SA

Na stoisku Grupy Famur można przyjrzeć się z liska symulacji pracy maszyn na ścianie wydobywczej w oryginalnym systemie informatycznym <i>e-kopalnia</i>.

fot: Famur SA

Grupa Famur, producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, osiągnął narastająco po trzech kwartałach 2009 roku przychody w wysokości 534,1 mln zł. Wynik netto Grupy wyniósł 61,8 mln zł. Zysk operacyjny w okresie styczeń-wrzesień 2009 osiągnął wartość 106,9 mln zł – podobnie jak w tym samym okresie roku 2008. W wyniku przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych zauważalnie zwiększono efektywność Grupy, co potwierdza wskaźnik rentowności operacyjnej na poziomie 20 proc.

W III kwartale 2009 Grupa Famur odnotowała zysk netto w wysokości 24,4 mln zł, o 24,4 proc. większy wobec okresu lipiec-wrzesień 2008, a rentowność netto wyniosła 23,6 proc. Przychody Grupy osiągnęły wartość 103,4 mln zł.

- Realizowane w ciągu niemal dwóch lat działania zmierzające do dostosowania struktury produkcji oraz kosztów do poziomu zamówień w dobie kryzysu, pozwoliły utrzymać stabilność Grupy Famur. Warto podkreślić, że z kwartału na kwartał systematycznie obniżamy zadłużenie grupy oraz zwiększamy jej płynność finansową, co pozwala na przygotowanie się do nowych inwestycji. Obecnie koncentrujemy się na doskonaleniu i rozwoju oferty, obejmującej maszyny oraz urządzenia nowej generacji, które w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa w kopalniach. Ponadto przygotowujemy się na powrót koniunktury gospodarczej zwiększając moce produkcyjne, które pozwolą na realizację zamówień w kraju i za granicą. W tym celu prowadzimy prace zmierzające do rozbudowy zakładu Famur SA w Katowicach korzystając z finansowania ze środków UE – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Przypomnijmy, że Grupa Famur współpracuje w zakresie sprzedaży i wynajmu maszyn górniczych, a także kompleksowych usług serwisowych, z głównymi polskimi spółkami węglowymi:
• od 12 stycznia do 4 listopada 2009 podpisała z Kompanią Węglową umowy o całkowitej wartości ponad 126,3 mln zł;
• od 24 listopada 2008 do 4 sierpnia 2009 łączna wartość umów zawartych z Katowickim Holdingiem Węglowym sięgnęła prawie 56,5 mln zł.
• od lipca 2008 do lipca 2009 zamówienia od Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekroczyły łącznie 71,4 mln zł.

Trwają prace zmierzające do rozpoczęcia rozbudowy zakładu Fabryki Maszyn Famur SA w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.