Grupa Famur: Nowe zamówienia od Kompanii Węglowej

Grupa Famur – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zawarł w okresie od 24 kwietnia do 4 listopada 2009 szereg umów jednostkowych z Kompanią Węglową. Kontrakty przekroczyły łącznie kwotę 63,6 mln zł. Umowa ramowa z KW o największej wartości dotyczy dostawy części zamiennych do kolejek Pioma i wynosi do 11,4 mln zł.

Od początku 2009 roku, tj. od 12 stycznia do 4 listopada 2009, Grupa FAMUR podpisała z Kompanią Węglową umowy o całkowitej wartości ponad 126,3 mln zł.

- Trudna sytuacja gospodarcza wpłynęła w pewnym stopniu na ograniczenie bądź odłożenie na termin późniejszy wydatków inwestycyjnych w przemyśle węglowym. Mimo to, podtrzymujemy współpracę z kluczowymi polskimi kopalniami. Jest to efekt wysokiej jakości oraz niezawodności maszyn i urządzeń Grupy Famur. Dodatkowo, dzięki restrukturyzacji, a także systematycznym działaniom zmierzającym do poprawy efektywności produkcji, jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom sprzęt górniczy w przystępnych cenach, przy jednoczesnym utrzymywaniu rentowności grupy – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Grupa Famur współpracuje w zakresie sprzedaży i wynajmu maszyn górniczych a także kompleksowych usług serwisowych z głównymi polskimi spółkami węglowymi: Kompanią Węglową, Jastrzębską Spółką Węglową oraz Katowickim Holdingiem Węglowym.
W okresie od 24 listopada 2008 do 4 sierpnia 2009 łączna wartość umów zawartych z Katowickim Holdingiem Węglowym sięgnęła prawie 56,5 mln zł.
Od lipca 2008 do lipca 2009 zamówienia od Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekroczyły łącznie 71,4 mln zł.

Grupa Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Grupa specjalizuje się w kompleksowej mechanizacji procesu wydobycia węgla kamiennego metodą ścianową oraz projektowaniu i dostawie informatycznych systemów zarządzania eksploatacją węgla od przodka ścianowego na powierzchnię kopalni.
Maszyny Grupy FAMUR są przystosowane do pracy w szczególnie trudnych warunkach górniczo-geologicznych, co pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń na całym świecie. Produkowane przez Grupę zmechanizowane kompleksy ścianowe umożliwiają wydobycie złóż węgla o grubości od 0,9m do 6m. W ich skład wchodzą kombajny ścianowe, zmechanizowane obudowy ścianowe oraz przenośniki zgrzebłowe.
W 2006 roku Fabryka Maszyn FAMUR SA zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.