Grupa Arche w tym roku zabezpieczy EC Szombierki

fot: Tomasz Rzeczycki

Południowa fasada elektrociepłowni Szombierki

fot: Tomasz Rzeczycki

- Grupa Arche, która ma zostać nabywcą monumentalnej zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, w tym roku zabezpieczy obiekt - poinformował w czwartek prezes firmy z branży nieruchomości oraz hotelarskiej Władysław Grochowski.

Zapowiedział, że pod kątem docelowej inwestycji będzie chciał spróbować pozyskać dofinasowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji; zadeklarował, że jeżeli to się nie powiedzie, grupa będzie miała potencjał do zapewnienia finansowania. Oszacował, że w wariancie podstawowym prace mogą kosztować 300 mln zł.

W styczniu br. prezes Grupy Arche potwierdził podpisanie umowy przedwstępnej ze spółką, do której obecnie należy EC Szombierki. Sygnalizował wówczas, że umowa sprzedaży za 10 mln zł ma zostać zawarta do końca lipca br. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Bytomiu Grochowski potwierdził wolę zainwestowania w kompleks, opowiadając o zasadach i podejściu firmy do tego typu przedsięwzięć.

- Zainteresowaliśmy się Elektrociepłownią Szombierki kilka lat temu. Ten monumentalny obiekt wywarł na nas wrażenie, a kiedy rozpoczęła się jego degradacja, postanowiliśmy zacząć działać. Chcemy stworzyć tutaj miejsce otwarte i wielofunkcyjne, oparte na działalności kulturalno-oświatowej, ale również - jako największa sieć hotelowa - zamierzamy w znacznej części wprowadzić funkcje hotelowe w budynku biurowym i rozdzielni - mówił Grochowski.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zwrócił uwagę, że prócz inwestycji mieszkaniowych i hotelarskich inwestor zajmował się już rewitalizacją przestrzeni postindustrialnych. - To doświadczenie, jakim dysponuje spółka, stwarza szansę dla jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce, którym jest EC Szombierki - wskazał Wołosz.

- Najważniejsze w tej chwili jest zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją. Mam nadzieję, że inwestor w trybie pilnym przystąpi do działań zabezpieczających. Deklarujemy pełną współpracę w procesie rewitalizacji tej postindustrialnej perły - podkreślił prezydent Bytomia.

Władysław Grochowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku ruszą niezbędne prace zabezpieczające. Problemami obiektu są nieszczelne dachy, wilgoć wpływająca na destrukcję ścian wewnętrznych, a także ubytki w elewacji. Najpilniejszych napraw i zabezpieczeń wymagają budynki wieży zegarowej i hali maszyn oraz kotłowni.

- Dużym wyzwaniem będzie ratunek i remont ceglanej elewacji budynku kotłowni, dlatego chcemy, aby pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku i były realizowane kompleksowo na terenie całego obiektu, zaczynając od części biurowej i budynku rozdzielni - zasygnalizował architekt Grupy Arche Piotr Grochowski.

W ramach rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki inwestor planuje dla niej nowe funkcje: edukacyjne, kulturalne, hotelowe i gastronomiczne. Jak wynika z prezentacji Piotra Grochowskiego, w hali turbin wstępnie planowana jest sala wielofunkcyjna (pod kątem konferencji, bankietów, koncertów czy spektakli), w rozdzielni: hotel na ok. 200 pokoi, apartamenty w wieży zegarowej, restauracja, baseny i spa, w wieży węglowej: przestrzeń edukacyjna, sale wykładowe i warsztatowe, a w kotłowni: galeria sztuki, ekspozycje, przestrzeń targowa, przestrzeń edukacyjno-muzealna, foodhall i księgarnia.

- Przygotujemy sprawy formalne i sprawdzimy, czy będzie możliwy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dotychczas firma nigdy nie korzystała z dotacji, ale nie chciałbym tego unikać - mówił Władysław Grochowski. - Jeżeli nie będzie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, na pewno mamy potencjał, aby sobie z tym obiektem poradzić, ale jeżeli takie pieniądze będą, żal by było z tego nie skorzystać - ocenił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.