Gospodarka: Skutecznie realizują strategiczne cele

1647344100 wiatraki orlen 01

fot: Orlen

Gaz przegra z OZE?

fot: Orlen

PKN ORLEN konsekwentnie umacnia swoją pozycję finansową i wiarygodność wśród inwestorów. Potwierdza to Agencja Fitch Ratings, która podwyższyła o dwa poziomy długoterminowy rating koncernu do „BBB+” z perspektywą stabilną. Decyzja Agencji to efekt skutecznie przeprowadzonego połączenia PKN ORLEN z PGNiG, a także wcześniejszych akwizycji. Na atrakcyjność koncernu dla rynku finansowego wskazuje też najwyższa w historii PKN ORLEN ocena, na poziomie A3, przyznana w październiku br. przez Agencję Moody’s Investors Service - informuje spółka.

- Skutecznie realizujemy nasze strategiczne cele. Z sukcesem sfinalizowaliśmy proces połączenia z PGNiG, a wcześniej z Grupą LOTOS i Energą, tworząc tym samym największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Pod względem przychodów jesteśmy wśród 150 firm na świecie. Dywersyfikacja obszarów i jeszcze większa skala działania zapewniają nam płynność finansową, a co za tym idzie możliwość inwestowania w obszary o kluczowym znaczeniu dla budowy przyszłej wartości połączonej grupy. Naszą mocną pozycję w biznesie doceniają analitycy. Ich wysokie oceny stanowią dodatkowy atut w potencjalnych rozmowach dotyczących finansowania kolejnych projektów, kluczowych dla koncernu i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Równocześnie z podniesieniem długoterminowego ratingu PKN ORLEN do poziomu BBB+ z BBB-, Agencja Fitch Ratings kompleksowo podniosła wszystkie oceny kredytowe posiadane przez koncern. Ich podwyższenie jest efektem skutecznych działań PKN ORLEN związanych z integracją działalności w strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju obszarach ropy i gazu.

Analitycy Agencji wskazują też, w efekcie zakończonych procesów akwizycyjnych, na większe zróżnicowanie źródeł przychodów, co przełoży się na osiągnięcie bardziej stabilnych wyników finansowych w połączonym koncernie.

Umożliwi to zabezpieczenie środków na realizację zaawansowanych projektów inwestycyjnych w zero-i niskoemisyjne źródła energii, w tym przede wszystkim w morskie farmy wiatrowe, wspierających transformację energetyczną i zapewniających długofalowy rozwój Grupy ORLEN.

Tylko w pierwszym półroczu 2022 r. koncern zrealizował inwestycje na poziomie 6,3 mld zł, czyli niemal tyle, ile wyniosły łączne wydatki inwestycyjne Grupy w latach 2014-2015. Do końca 2022 r. na inwestycje przeznaczone zostanie łącznie 15,2 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.