Górny Śląsk będzie polską Doliną Krzemową

fot: Maciej Dorosiński

Podczas spotkania z działaczami PiS w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności wicepremier opisywał wizję rozwoju Górnego Śląska

fot: Maciej Dorosiński

- Górny Śląsk, utrzymując górnictwo jako bardzo ważną gałąź przemysłu, jest już dziś także silnym ośrodkiem nowych technologii, a wkrótce powinien stać się polską "Doliną Krzemową" - mówił w środę (10 maja) w Katowicach wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Nam się marzy to, żeby Górny Śląsk był nie tylko silny tradycją, tradycją górniczą, która jest piękna, wspaniała. Już dzisiaj na Górnym Śląsku jest 700 proc. więcej innych branż przemysłowych niż samo górnictwo - powiedział wicepremier podczas spotkania z działaczami PiS w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Chwilę wcześniej Morawiecki uczestniczył w Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Informatyka po węglu
Wicepremier opowiadał, że odwiedził działające na Śląsku, zatrudniające nieraz więcej osób niż kopalnie firmy informatyczne, a także np. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, w którym specjaliści starają się lepiej skomercjalizować swoje wynalazki.
- To jest przyszłość Górnego Śląska - podkreślił.

Ocenił, że Śląsk ma ogromne atuty i możliwości rozwojowe i nie tylko "przetransformuje się utrzymując górnictwo jako bardzo ważną gałąź naszego przemysłu, ale niejako oprócz, obok tego będziemy w stanie z Górnego Śląska zrobić prawdziwą Dolinę Krzemową, dolinę technologiczną, która tutaj zresztą rośnie, coraz mocniej".

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że województwo śląskie - tradycyjnie najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce - pomimo dynamicznych przemian w globalnej gospodarce, pozostaje terenem najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Według danych resortu, nakłady inwestycyjne na poziomie 4,6 mld zł przyniosły kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.

Po swoim wystąpieniu Morawiecki odpowiadał na pytania z sali. Jedno z nich dotyczyło handlu w niedzielę. Wicepremier zadeklarował, że popiera ten pomysł, ale przed wprowadzeniem konkretnych regulacji trzeba wyważyć racje różnych stron i wypracować kompromis.

- Ja się akurat opowiadałem za tym, żeby to ograniczenie było daleko idące, natomiast są pewne typy przedsiębiorców czy biznesu, które tego potrzebują, jak stacje benzynowe i sklepy na stacjach benzynowych - powiedział Morawiecki. Podobna sytuacja - dodał - dotyczy m.in. branż logistyki i sprzedaży internetowej.
- Chodzi o to, by nie tracić tysięcy miejsc pracy - podkreślił.

Wicepremier zadeklarował, że ograniczenie handlu w niedzielę w jakiejś formie zostanie wprowadzone.
- Czy to będzie jedna niedziela, dwie, trzy, czy cztery - nie powiem dzisiaj, bo to decyzja polityczna całego parlamentu, ale jestem za tym i myślę, że to wprowadzimy - oświadczył.

Morawiecki był też pytany o budowę Kanału Śląskiego, który miałby połączyć Odrę z Wisłą. Wicepremier przyznał, że w sytuacji, kiedy rząd przeznacza olbrzymie środki na cele społeczne, obecnie w budżecie pieniędzy na tę inwestycję nie ma.

- Budżet nie jest z gumy i te uszczelnienia, które robimy, one idą na te wydatki społeczne, na które idą. Na politykę ściśle rozwojową, czyli żeby wydać miliardy złotych na udrożnienie Odry, albo Wisły od Warszawy do Gdańska, albo właśnie na Kanał Śląski, to uczciwie rzecz biorąc dzisiaj w budżecie na to środków nie mamy, no bo nie jest ten budżet z gumy - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.