Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad nową strategią

fot: Krystian Krawczyk

Do konkursu na projekt logotypu dla Metropolii zostało zgłoszonych wiele ciekawych propozycji, a wybór zwycięskiej był naprawdę bardzo trudny. Ostatecznie zwyciężyła propozycja Atelier Szewski Paweł Miszewski

fot: Krystian Krawczyk

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje już nad opracowaniem swojej strategii rozwoju na lata 2022-2027 z perspektywą do 2035 r. W czwartek przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak poinformował o umowie na wykonanie dokumentu, który ma powstać do końca października 2022 r.

- 13 lipca podpisaliśmy umowę z podmiotem, który ma wesprzeć GZM w opracowaniu strategii rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lata 2022-2027, z perspektywą do 2035 r. Wybrana w przetargu firma to PwC Advisory - powiedział Karolczak w sprawozdaniu z ostatnich prac zarządu w trakcie czwartkowych obrad zgromadzenia GZM.

Zgodnie z informacjami z połowy kwietnia br. w trwającym od połowy marca 2021 r. przetargu na opracowanie strategii, którego budżet ustalono na 5,94 mln zł brutto, GZM dostała trzy oferty.

Konsorcjum spółek DS. Consulting i A2P2 z Gdańska, które dla GZM wykonało już koncepcję Roweru Metropolitalnego, zaproponowało cenę 2,63 mln zł brutto. Spółka PwC Advisory, pracująca też obecnie dla GZM m.in. przy platformie otwartych danych dla gmin członkowskich Metropolii, zaproponowała cenę 2,7 mln zł brutto, a konsorcjum Ecorys Polska i LPW - cenę 2,71 mln zł brutto.

Obecną podstawą działań utworzonej w 2017 r. GZM jest przyjęty w listopadzie 2018 r. przez zgromadzenie Metropolii Program działań strategicznych do 2022 r., przygotowany w kontekście kształtowania się nowej europejskiej perspektywy finansowej oraz w czasie wypracowywania docelowej strategii.

Wstępne prace nad długoterminową strategią trwają od maja 2018 r. W październiku ub. roku zgromadzenie GZM (w którego skład wchodzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin członkowskich) uchwaliło szczegółowy tryb i harmonogram opracowania projektu strategii - w tym tryb prowadzenia konsultacji społecznych.

Jak wyjaśniali przedstawiciele GZM, długi czas przygotowywania obecnego zamówienia wiązał się m.in. z długotrwałymi pracami nad zmianą ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju państwa (weszła w życie 13 listopada ub. roku), a w niej - z systemowym powiązaniem planowania przestrzennego ze strategią rozwoju, jako jej zasadniczego elementu.

Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym zakres zamówienia podzielony jest na cztery etapy: prace przygotowawcze (w tym spotkanie inauguracyjne i raport z pozyskania materiałów wejściowych, część analityczno-diagnostyczna (diagnoza stanu GZM), część delimitacyjna (obszary funkcjonalne GZM) oraz część strategiczna (strategia rozwoju GZM z prognozą oddziaływania na środowisko projektu dokumentu, dokumentacją kierowaną do nadzoru prawnego wojewody i streszczeniem strategii).

W pracach nad strategią, prócz dokumentów od szczebla międzynarodowego po lokalny, należy uwzględnić dokumenty metropolitalne, w tym m.in. dane i opracowania zawarte na portalu InfoGZM, Program działań strategicznych GZM do roku 2022 oraz wyniki zrealizowanych działań czy Strategię promocji oraz marki wraz ze strategią komunikacji marketingowej GZM do 2023 r.

W toku prac należy też uwzględnić wnioski i informacje zebrane w ramach procedury sporządzania ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego GZM na przełomie 2018-2019. Procedura tworzenia tego dokumentu nie była kontynuowana z uwagi na zmianę przepisów w 2020 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.