Górnik za kratkami

Gornik w wiezieniu michal chwieduk

fot: Michał Chwieduk

Na zdjęciu od lewej: Adam Banaś, Bogdan Zając - drugi trener Górnika i Andrzej Bryndza - wychowawca w Zakładzie Karnym w Zabrzu

fot: Michał Chwieduk

Dwaj piłkarze Górnika Zabrze Adam Banaś i Adam Danch oraz drugi trener zespołu Bogdan Zając odwiedzili wczoraj (22 października br.) Zakład Karny w Zabrzu mieszczący się na ulicy Janika. Zawodnicy i szkoleniowiec skorzystali z zaproszenia więźniów, wśród których dominowali kibice Górnika.


Zabrzańską delegację najpierw przyjął dyrektor Andrzej Sikora, który jest wiernym kibicem 14-krotnego mistrza Polski. - W naszym zakładzie jest wielu sympatyków Górnika, ale także innych klubów śląskich. Między innymi Ruchu Chorzów czy też GKS Katowice. Oni nie tylko kibicują swoim drużynom, nosząc szaliki klubowe, ale także mają swoje wewnętrzne rozgrywki piłkarskie - poinformował nas dyrektor Sikora, który kieruje jednostką typu półotwartego przeznaczoną dla skazanych mężczyzn recydywistów.


Spotkanie z Banasiem, Danchem i trenerem Zającem odbyło się w sali widzeń i uczestniczyło w nim około 50 więźniów. Poprowadził je w roli moderatora Dariusz Knopek. W organizacji tego przedsięwzięcia bardzo ważną rolę odegrał też inny wychowawca, Andrzej Bryndza. - Atmosfera była bardzo dobra, skazani byli bardzo zainteresowani sytuacją panującą w zabrzańskim klubie - powiedział później wspomniany Andrzej Bryndza.


W gronie skazanych byli nie tylko kibice Górnika, GKS Katowice i Ruchu, ale także sympatyk krakowskiej Wisły. Ten ostatni po spotkaniu długo rozmawiał z trenerem Zającem.
- Cieszymy się, że zaprosiliście nas do siebie i mogliśmy się z wami spotkać. Ze swej strony chciałbym zaapelować do kibiców, by nie było między wami kłótni i waśni, zaś wasza rywalizacja na trybunach ograniczała się głównie do przekrzykiwania się. A po meczu powinniście razem zasiąść w pubie i przy piwku jeszcze raz pogadać o meczu - zachęcał do kibicowskiej zgody i przyjaźni współpracownik trenera Adama Nawałki.


W trakcie spotkania bardzo dużo pytań adresowanych było do Adama Banasia, który za kratkami - podobnie jak Danch - miał swoich fanów. - Jesteśmy na fali wznoszącej. Czekamy teraz na Lecha, który przegrał wprawdzie z Manchesterem City, ale po dobrym spotkaniu. Do tego meczu podejdziemy bardzo zmobilizowani, to wam mogę obiecać - deklarował „Banan”, który musiał też odpowiadać na trudne pytania dotyczące jego domniemanego odejścia do Lecha w 2009 r. Gdy opadłe emocje i skończyły się pytania, piłkarze Górnika rozdali plakaty drużyny i złożyli autografy na swoich zdjęciach. - Mamy nadzieję, że Górnik niedługo znów do nas zawita - mówili po spotkaniu skazani, którzy przekazali delegacji klubowej własnoręcznie wykonany prezent - herb Górnika oprawiony w drewnianą ramkę.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Resort finansów zapowiada likwidację ulgi na internet

Ministerstwo Finansów planuje likwidację ulgi na internet - wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera. Zwiększona zostanie za to kwota ulgi z tytułu krwiodawstwa.

1709131158 1glownepellet

Wzrost cen pelletu to efekt problemów systemowych, a nie praktyk ograniczających konkurencję

Głównym powodem podwyżek cen pelletu jest rosnąca popularność pieców na to paliwo przy jednoczesnym ograniczeniu podaży - ocenił w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analizy nie wykazały niedozwolonych prawem praktyk, które miałyby ograniczać konkurencję na rynku.

Transformacja Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Na jakim etapie są prace i kiedy otwarcie?

Realizacja projektu „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej” realizowana jest zgodnie z harmonogramem i minęła półmetek już kilka miesięcy temu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Adam Kowalski, koordynator projektu. Większość kluczowych robót budowlanych i konserwatorskich powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności planowane jest w połowie 2027 roku, choć dokładna data zależy od postępu prac wykończeniowych, wyposażenia i testów.

Śląskie przygotowuje się do krajowego treningu reagowania. W regionie blisko 100 spotkań w ramach Akademii OLiOC

W najbliższą sobotę, 29 sierpnia 2026 r., w całej Polsce odbędzie się krajowy trening reagowania na sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze organizowany przez Akademię Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC). W województwie śląskim zaplanowano około 100 spotkań, podczas których mieszkańcy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.