Górnictwo: Realizowany projekt jest elementem współpracy PGG z Politechniką Śląską

fot: ARC

Konrad Trzop wraz z załogą kopalni Mysłowice-Wesoła po kolejnym dniu doświadczeń prowadzonych w podziemnych wyrobiskach

fot: ARC

Eksploatacja węgla kamiennego na coraz większych głębokościach skutkuje pogarszającymi się warunkami geologiczno-górniczoymi. Następuje nasilenie zagrożeń naturalnych oraz deformacji górotworu. W obliczu tych zjawisk konieczne staje się stosowanie nowoczesnych rozwiązań i niezawodnych obudów, które muszą zapewnić bezpieczeństwo pracy górników.

Inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej pracują właśnie nad wdrożeniem układu pomiarowo-rejestracyjnego, którego zadaniem będzie monitorowanie parametrów geometrycznych obudowy zmechanizowanej.

Polska Grupa Górnicza nie tylko eksploatuje węgiel w swych kopalniach, ale jest także producentem zmechanizowanych obudów ścianowych, które są wykorzystywane w procesie produkcji węgla. Konieczne jest więc ciągłe udoskonalanie ich konstrukcji, a także optymalizacja systemów sterowania nimi.

– Badania naukowe, które prowadzimy, obejmują praktycznie cały etap procesu produkcji surowca. Ja zająłem się kwestią monitorowania parametrów pracy sekcji obudowy zmechanizowanej. Obudowa zmechanizowana to maszyna, której skuteczna i niezawodna praca ma ogromne znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa produkcji – zwraca uwagę Konrad Trzop z ruchu Bielszowice kopalni Ruda, który w ramach swej pracy doktorskiej podjął się opracowania wytycznych do układu pomiarowo-rejestracyjnego.

Jego zadaniem będzie monitorowanie parametrów geometrycznych obudowy zmechanizowanej pod względem nachyleń podłużnych i poprzecznych oraz wysokości jej pracy. Obudowy mają m.in. zostać wyposażone w specjalistyczne czujniki podające wartości zmian parametrów geometrycznych i ciśnienia w stojakach.

– Sam pomysł rozpoczęcia przeze mnie pracy doktorskiej i uczestnictwa w projekcie „Doktorat wdrożeniowy” wysunął Departament Wsparcia HR PGG. Realizowany projekt jest elementem współpracy Polskiej Grupy Górniczej z Politechniką Śląską. Wraz z grupą inżynierską przeprowadziliśmy analizę obudów stosowanych w polskich kopalniach węgla kamiennego i systemów monitorujących pracę sekcji w warunkach rzeczywistych. Poligonem doświadczalnym były wyrobiska ruchu Chwałowice kopalni ROW. W efekcie powstał model komputerowy w oparciu o metodę elementów skończonych (MES) celem wykluczenia kolizji elementów obudowy z układem pomiarowo-rejestrującym. Prototyp układu został przetestowany na stanowisku badawczym w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym PGG w Bieruniu. Głównym celem było uzyskanie jak najmniejszego błędu pomiarowego i wyznaczenie miejsc montażu czujników – tłumaczy dalej Konrad Trzop.

Obecnie trwają badania w kopalni Mysłowice-Wesoła, których celem jest określenie prawidłowej pracy układu pomiarowego. Badania wiążące parametry pracy obudowy z warunkami górniczo-geologicznymi oraz parametrami pracy całego kompleksu ścianowego przyczynią się z pewnością do rozwoju innowacyjnych systemów monitoringu. Prócz Polskiej Grupy Górniczej i Politechniki Śląskiej w projekcie udział bierze także firma zewnętrzna, która współtworzyła układ pomiarowo-badawczy. Promotorami pracy są dr hab. inż. Jarosław Brodny z Politechniki Śląskiej oraz dr hab. inż. Dawid Szurgacz z Polskiej Grupy Górniczej.

Warto również dodać, że PGG bierze udział w wielu programach rozwojowych, szkoleniowych i edukacyjnych.

– Prowadzimy program doktoratów wdrożeniowych wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa. Pojawiła się również taka możliwość we współpracy z Politechniką Śląską. Niebawem kolejni pracownicy PGG uzyskają tytuły naukowe doktorów – podsumowuje Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.