Górnicze akcenty w Silesia City Center

Silesia City Center ma zamiar zostać drugim największym pracodawcą w województwie Śląskim zaraz po Kompanii Węglowej. Obecny stan zatrudnienia w tym gigancie handlowym wynosi prawie 3 tysiące osób.


- Jest to wielkość odpowiadająca czasom, gdy w tym miejscu funkcjonowała kopalnia „Gottwald” – zwraca uwagę Ewa Marcinek, dyrektor zarządzający SCC.


W przyszłym roku liczba pracowników ulegnie zwiększeniu, według planów o około 500 kolejnych etatów.


-To więcej niż w gliwickim General Motors – dodaje Morcinek.


A wszystko dzięki szerokim planom rozbudowy katowickiego centrum handlowego mieszczącego się na pokopalnianych terenach przy ulicy Chorzowskiej w Katowicach. W środę, 25 bm. podczas konferencji prasowej inwestorzy zaprezentowali swoje plany na najbliższy rok. Tyle bowiem potrwa rozbudowa Silesia City Center. Pochłonie ona 50 mln euro.


- Śląsk jest jednym z najważniejszych rynków, ma ogromy potencjał ekonomiczny i dynamicznie się rozwija. Z nową Silesia chcemy utrzymać pozycję lidera w regionie – wyjaśniał Wolfgang Woelfer, przedstawiciel austriackiej spółki Immofinanz.


Nowa przestrzeń SCC będzie miała 20 tys. metrów kw. Na dwóch poziomach galerii handlowej zmieści się 60 nowych punktów handlowo-usługowych. Uruchomiony zostanie także nowy parking samochodowy na 525 miejsc. Co ciekawe, projektanci usytuowali go na...dachu obiektu.


- Elewacja w formie ekranu, szkło, ceramika, aluminium i kamień, to tylko niektóre elementy wyróżniające projekt architektoniczny nowej Silesii City Center. Koncepcja architektoniczna przełamuje stereotypowe myślenie o budynkach handlowych, tworząc nową jakość – wyjaśnia Marek Tryzybowicz z firmy Bose Planing and Architecture, która realizowała już podobne obiekty w Europie, Azji i Ameryce.


Elewacja budynku została zaprojektowana jako miękko ukształtowany ekran z ażurowych elementów ceramicznych tworząc półkolistą bryłę. Wszystko – jak zapewniają architekci – doskonale współgra z postindustrialnym charakterem terenu, który podkreślają wieża szybowa i zabytkowe elementy wyposażenia technicznego kopalni.


Nowa centrum handlowe otworzy swe podwoje jesienią 2011 r.


Warto przy okazji przypomnieć, że Silesia City Center jest laureatem konkursu Trybuny Górniczej i Vattenfalla „Promienie Śląska” na najlepiej zagospodarowany teren pogórniczy na Śląsku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.