Górnicza na szczególny jubileusz

fot: ARC

Ostatni numer Trybuny Górniczej, który ukazał się 27 sierpnia, został poświęcony historycznemu wydarzeniu - 40. urodzinom NSZZ Solidarność

fot: ARC

W najbliższy czwartek, 27 sierpnia, do rąk Czytelników oddamy wyjątkowy numer „Górniczej”. Znajdzie się w nim bowiem dodatek poświęcony 40-leciu NSZZ Solidarność. Tym samym Wydawnictwo Górnicze - wydawca „Górniczej” i portalu netTG.pl - włączyło się w obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które dały początek „S”.

W dodatku prezentujemy historię powstania największego związku zawodowego, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Prezentujemy archiwalne zdjęcia oraz zachęcamy do lektury wywiadów.

- Dzisiejsza Solidarność jest inna, bo też mamy zupełnie inne realia. Wtedy przeciwnik był zdefiniowany, można powiedzieć, że cały naród był przeciwko tamtemu systemowi. Teraz, wbrew pozorom, bywa nam ciężej niż „za komuny”, a bycie w Solidarności, czy kierowanie nią, niezależnie od tego, na jakim szczeblu, jest trudne. Tak jest zdecydowanie w prywatnych zakładach pracy, a przypomnę, że jeszcze kilka lat temu działaczy Solidarności w prywatnych firmach po prostu wyrzucano z pracy – mówi lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz w rozmowie z red. Anną Zych.

Natomiast dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder mówi m.in. o legendarnych postulatach.

- 21 postulatów gdańskiego międzyzakładowego komitetu strajkowego tak naprawdę nie zostało zrealizowanych w pełni do dziś, a o niektóre, jak np. wolne soboty czy niedziele, znowu trzeba się upominać. Te 21, ale tak naprawdę o wiele więcej postulatów zgłaszanych przez setki strajkujących zakładów pracy, dotyczyło jednak w większości spraw socjalno-bytowych, wynagrodzeń, warunków pracy, dostępu do mieszkań, przedszkoli, wielu innych życiowych spraw. Te najważniejsze jednak dotyczyły swobody organizowania się w związek zawodowy, ograniczenia cenzury, możliwości swobodnego wypowiadania się, swobody wyznawania religii. To te właśnie postulaty stanowiły cios w monolit tamtego systemu, którego istotą była pełna kontrola władzy politycznej nad życiem obywateli – mówi szef katowickiego IPN.

Nowy numer „Górniczej” to spojrzenie na wyniki, które zaprezentowały spółki po pierwszym półroczu. Za sobą mają to już KGHM Polska Miedź, PGNiG, JSW oraz Tauron Wydobycie. Tym dwóm ostatnim spółkom poświęcamy szczególną uwagę.

Przypominany także o kolejnym spotkaniu zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla polskiego górnictwa. Rozmowy mają odbyć się w piątek w Katowicach.

Zachęcamy również do lektury tekstu o maszynach, do których trzeba mieć... serce. Takie szczególne maszyny wyciągowe działają w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Mają one blisko sto lat.

W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast Pawła Kwaśniewskiego, którego pasją są szachy. Na co dzień pracuje w ruchu Ziemowit, a także występuje w lidze polskiej i niemieckiej. Obecnie szykuje się do wrześniowych rozgrywek w ramach Szachowych Mistrzostw Polski Górników w Ustroniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.