Górnicy świętowali, ale likwidacja kopalń jest nieunikniona

fot: Kajetan Berezowski

Przedstawiciele kierownictwa OKD składają wieniec pod Pomnikiem Górniczego Trudu w Karwinie

fot: Kajetan Berezowski

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Górnicy w Czechach obchodzili w ub. niedzielę 6 września br. swoje święto. W Karwinie pod Pomnikiem Ofiar Górniczego Trudu złożono wieńce i kwiaty, a w pobliskim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza św. za zmarłych górników.

Na placu przed karwińską filią Uniwersytetu Śląskiego w Opawie tłumnie - mimo deszczu - zgromadzili się działacze organizacji górniczych, w tym Związku Górników Umundurowanych, ratownicy górniczy, kierownictwo i pracownicy spółki OKD oraz mieszkańcy miasta.

- Jak każdego roku oddajemy dziś cześć wszystkim tym, którzy oddali górniczej profesji to, co mieli najcenniejszego, życie. Praca górnika jest ciężka i niebezpieczna. Górnicy każdego dnia zjeżdżają do swych kopalń, nie dopuszczając do siebie myśli, że mogłoby zajść coś, czego nie będą potrafili opanować. A robią to po to, abyśmy tu na powierzchni mogli ogrzewać swoje mieszkania, gospodarować, żyć na poziomie. Tym, którzy odeszli, winni jesteśmy pamięć – powiedziała w krótkim wystąpieniu Vanda Staňková, prezes zarządu OKD.

Głos zabrał także Ivo Vondrak, hetman kraju morawsko-śląskiego.

- Od dwustu lat ten region stał węglem. Dzięki temu prosperował i miał perspektywy. Rzeczywistość jednak ma to do siebie, że się zmienia. Czas rozstania z górnictwem nadchodzi wielki krokami. Nie da się tego uniknąć. Chciałbym, aby proces likwidacji kopalń przebiegł sprawnie i godnie, abyśmy nie musieli się w przyszłości wstydzić za to, że coś nie wyszło tak, jak miało wyjść. To byłoby niegodne zwłaszcza wobec tych, którzy w kopalniach oddali swoje życie, wobec ich rodzin i wobec przyszłości całego naszego regionu – powiedział hetman.

Orkiestra odegrała hymn górniczy. Delegacje kopalń, zakładów pracy i samorządów złożyły pod Pomnikiem Ofiar Górniczego Trudu wieńce i kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszyli w pochodzie do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na mszę św. w intencji poległych górników.

Podczas kazania ks. proboszcz Przemysław Traczyk mówił o potrzebie rozwiązywania konfliktów i pojednania w oparciu o ewangelię św. Mateusza.

- Czasem potrzeba kogoś napomnieć, jeśli czyni coś złego. Napominać to nasz obowiązek, ale należy też uszanować cudze poglądy. Pierwszy krok w rozwiązywaniu konfliktów we wspólnocie wierzących to rozmowa rozpoczęta przez kogoś, kto zauważył zmianę, jaka zachodzi w życiu innego lub doświadczył jakiegoś zła, więc odczuwa ból, smutek, niepokój. Dlatego podejmuję inicjatywę rozmowy w miłości. Rozwiązanie konfliktu w cztery oczy chroni tego, kto zawinił przed publicznym zawstydzeniem – mówił.

W trakcie mszy poświęcony został sztandar jednej z organizacji Związku Górników Umundurowanych. Widnieją na nich słowa górniczego pozdrowienia w językach czeskim i polskim: Zdař Bůh i Szczęść Boże.

Ks. proboszcz Przemysław Traczyk wyraził nadzieję, że organizacje górnicze będą stać na straży tradycji górniczych przemysłowego Śląska.

W OKD pracuje obecnie ok. 8500 osób. Wśród nich jest ok. 1500 górników z Polski.

W br. w związku z pandemią koronawirusa kierownictwo OKD i władze samorządowe Karwiny zdecydowały się odwołać program rozrywkowy, który zwykle towarzyszył obchodom Dnia Górnika.

Górnicze święto w Czechach przypada 9 września na pamiątkę nadania miastu Jihlawie praw górniczych, ważnych dla wszystkich ziem królestwa czeskiego. Uczynił to w 1249 r. król Vaclav I.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.