Przedstawiciele branży są przeciwni dodatkowemu obciążaniu górnictwa, obawiając się utraty jego konkurencyjności.
Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH):
- Takie zapowiedzi to dla mnie duże zaskoczenie, bo polskie górnictwo już dziś jest najbardziej opodatkowanym górnictwem na świecie. Przypominam, że polskie górnictwo węgla kamiennego rocznie odprowadza do budżetu i związanych z nim instytucji ok. 7-7,5 mld zł. Oprócz podatków, na rzecz budżetu i gmin, kopalnie płacą też m.in. wysokie opłaty eksploatacyjne i środowiskowe; spora część wydatków to podatek od nieruchomości dla gmin. Spółki węglowe - jako spółki Skarbu Państwa - odprowadzają też do budżetu 15 proc. zysku, niezależnie od dywidendy.
Obciążenie górnictwa kolejnym podatkiem może wprost prowadzić do utraty jego konkurencyjności. O to nietrudno, bo w górnictwie głębinowym koszty zawsze będą wysokie - kopalnie wydobywają węgiel niewiele powyżej progu rentowności. A zgodnie z obowiązującymi od tego roku unijnymi przepisami, utrata rentowności oznacza, że górnictwa nie będzie można utrzymywać... Zapowiedzi obłożenia węgla podatkiem, bez pełnej i rzetelnej analizy skutków takich regulacji, są niepoważne.
Czytaj więcej:
Podatki: najpierw od miedzi i srebra, potem od reszty kopalin
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ile wynosza te "dodatkowe" podatki i daniny dla gornictwa? Liczby prosze podac a nie farmazolic , ze Donald uciska. Stary numer z wliczaniem VAT do obciazen podatkowych to juz wam nie przejdzie. Ile Panstwo czyli reszta obywateli doplaca do emerytow ktore produkuje grupa trzymajaca wegiel? 5, 7 czy 10 mld PLN rocznie. Czyli wychodzi ze do kazdej tony wyprodukowanej musimy doplacic 80 zlotych minimum a pewnie ponad 100 zlotych na to , ze GTW wypuszcza nienadajacych sie do dalszej pracy ludzi! za 5 mld zlotych rocznie to Polska moglaby sobie kupic calkiem niezla kopalnie na Syberii lub w Indonezji i sprowadzac tyle ile by bylo potrzeba wegla dla kraju i byloby pewnie taniej niz koszty w "grupie trzymajacej wegiel". Koszt wyprodukowania wegla na Syberii i Indonezjii nie przekracza 100 zlotych na tonie , dodaj fracht morski lub tania kolej w Rosji i masz nie wiecej niz 200 zlotych na tonie w portach Trojmiasta lub na wschodniej granicy kolejowej.
Chyba człowieku nie wiesz co piszesz. Górnictwo nie tylko płaci NORMALNE podatki i daniny jak każdy przedsiębiorca, ale nadto jest obciążone innymi daninami, jak opłata eksploatacyjna, inne opłaty środowiskowe, wynagrodzenie za użytkowanie górnicze. Ktoś Donalda wpuścił w maliny pisząc mu tekst o dodatkowym opodatkowaniu srebra, miedzi i pewnie jeszcze jakiegoś innego wydobycia. No to Panie Premierze, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej proszę o informację, kto to Panu napisał. Chętnie podejmę z nim merytoryczną dyskusję. Tak się składa, że te spółki, co wydobywają miedź, srebro, węgioel to państwowe, więc to będzie tylko jak przestawienie łóżek w pewnej instytucji, podatek zapłacą, ale mniej odprowadzą dywidendy. Faktem jest, że wielu kosztów można byłoby uniknąć gdyby model prawa był bardziej odbiurokratyzowany. Co wyszło z uproszczenia i odbiurokratuzowania noiwego prawa geologicznego i górniczego ? Gdyby napisać co, pewnie byłoby to obraźliwe. Panie Premierze, rezerwy są, tylko nie w ten sposób co Pan proponuje. A gdyby tak uprościć cały system - wtedy nie opłacałoby sie wydobywać nielegalnie i wpływy do budżetu zapewne byłyby nie mniejsze. Może ktoś pamięta, jak za Kołodki OBNIŻONO akcyzę na gorzołę, cena spadła, zwiększył się popyt - bo nie opłacało się ryzykować przemytu i pędzenia - zwiekszyła się sprzedaż i wpływy do budżetu. Coś wiem na temat mechanizmów funkcjonowania górnictwa, może to megalomania, ale wiem więcej niż Panowie (Premier i really), parę razy Skarb Państwa nie chciał pieniędzy (grubych) co mu się należały. Ja bym zaczęła od oszczędności w: - Sejmie, - Senacie, - rządzie. Słuchaj really, skoro twierdzisz, że miasta naprawiają szkody wyrządzone przez kopalnie, to zawiadom prokuratora, bo to karalna niegospodarność.
Dlaczego nie ? konkurencyjnosc krajowych kopalni jest niska bo nie potraficie efektywnie wydobywac i to jest pierwsza przyczyna. Podatki od wydobycia wymusza zmiany. Czy to bedzie padniecie panstwowych spolek czy przejecie ich przez prywatnych inwestorow to dla reszty obywateli nie ma znaczenia . Jedyne co ich interesuje to to aby ceny wegla byly znosne, ludzie mieli godziwa prace w kopalniach, miasta nie musialy naprawiac szkod ktore powodujecie swoja rabunkowa eksploatacja plus abyscie nie wypuszczali niezdolnych do innej pracy 45 letnich emerytow , do ktorych reszta spoleczenstwa musi doplacac. Gornicy i rolnicy plus policja to nie swiete krowy. To nie Indie tylko Europa.