Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.73 PLN (-11.86%)

KGHM Polska Miedź S.A.

266.30 PLN (+10.87%)

ORLEN S.A.

127.56 PLN (-3.71%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.63 PLN (+4.02%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.90 PLN (+1.16%)

Enea S.A.

22.08 PLN (+4.25%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-7.07%)

Złoto

4 412.71 USD (-2.65%)

Srebro

69.05 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

97.11 USD (-8.98%)

Gaz ziemny

2.90 USD (-3.62%)

Miedź

5.47 USD (+3.17%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.73 PLN (-11.86%)

KGHM Polska Miedź S.A.

266.30 PLN (+10.87%)

ORLEN S.A.

127.56 PLN (-3.71%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.63 PLN (+4.02%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.90 PLN (+1.16%)

Enea S.A.

22.08 PLN (+4.25%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-7.07%)

Złoto

4 412.71 USD (-2.65%)

Srebro

69.05 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

97.11 USD (-8.98%)

Gaz ziemny

2.90 USD (-3.62%)

Miedź

5.47 USD (+3.17%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Ostrawa: między nami fundacjami rodzin górniczych

Karwina dzien gornika 2011

fot: Kajetan Berezowski

Wiele łączy czeskie i polskie górnictwo węgla kamiennego...

fot: Kajetan Berezowski

W Ostrawie przedstawiciele organizacji niosących pomoc rodzinom górniczym - Stowarzyszenia Obywatelskiego im. Świętej Barbary, które działa w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim oraz Fundacji Rodzin Górniczych z Katowic - omawiali perspektywy współpracy obu organizacji w najbliższej przyszłości.

- Potrzeb jest wiele, ale zależy nam przede wszystkim na integracji środowiska naszych podopiecznych, którzy są obywatelami Polski i Czech. Wspólne imprezy temu sprzyjają. Powinniśmy spotykać się coraz częściej, zwłaszcza w czasie ferii zimowych i letnich wakacji, na przemian w Polsce i w Czechach - przekonywał Valdislav Sobol, przewodniczący zarządu czeskie Barborki.

Bogdan Ćwięk, szef Fundacji Rodzin Górniczych jest przekonany o konieczności podjęcia współpracy z czeskimi partnerami.

- Jesteśmy otwarci na różne propozycje. Teraz musimy doprecyzować bliżej zasady współpracy, aby na przełomie listopada i grudnia zawrzeć stosowne porozumienie. Pierwsza wspólna impreza mogłaby odbyć się już podczas ferii zimowych - podkreślił Ćwiek, który wyczerpująco opowiadał o działalności FRG.

Czesi byli pod wrażeniem rozmachu, z jakim działa polska organizacja otaczająca opieką prawie pięć tysięcy osób. W debacie, której gospodarzem była spółka OKD wzięła udział Lenka Markova, zastępczyni dyrektora Fundacji OKD, która również wspiera działalność SO Św. Barbary.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bez taryfy ulgowej dla firm z branży OZE za niedozwolone klauzule w umowach i nieuczciwy marketing

Prezes UOKiK nałożył kary na łączną kwotę ponad 7 mln zł na spółki Energia dla Pokoleń i Polska Energia Grupa Kapitałowa za niedopuszczalne klauzule w umowach oraz nieuczciwe praktyki marketingowe - poinformował w poniedziałek Urząd. Trwa również postępowanie w sprawie firmy Nasz Prąd.

W rok zablokowano ponad 40 tys. stron dotyczących fałszywych inwestycji

W ubiegłym roku CSIRT KNF zidentyfikował i zgłosił do blokady blisko 42 tys. niebezpiecznych domen, z czego ponad 40 tys. związanych było z fałszywymi inwestycjami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Eksperci zwrócili uwagę, że przestępcy sięgają po coraz bardziej zaawansowane metody.

Z małych elektrowni wodnych możemy uzyskać 655 MW czystej energii

Będziemy wspierać inwestorów chcących budować małe elektrownie wodne, by przyśpieszyć te ważne dla bezpieczeństwa państwa inwestycje - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Wskazał, że takie elektrownie mogłyby wytworzyć 655 MW energii.

Ruszają spotkania w sprawie zatrudnienia byłych górników w branży kolejowej

Polska Grupa Górnicza, Koleje Śląskie oraz spółka z grupy PGG – Synercom Usługi Wspólne na podstawie porozumienia podpisanego 3 listopada 2025 roku realizują wspólny projekt zatrudnienia byłych górników na stanowiskach związanych z utrzymaniem i prowadzeniem taboru kolejowego. Wkrótce odbędzie się pierwsze spotkanie dla zainteresowanych.