Jeszcze w październiku w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - kopalni Zofiówka w ścianie G-4 na poziomie -900, rozpocznie pracę najwyższy w polskim górnictwie zmechanizowany kompleks ścianowy – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Maksymalna wysokość ściany, w jakiej kompleks może pracować może osiągać wysokość nawet 5,3 metra!
- To kolejny po strugu kompleks, który pozwoli nam zmaksymalizować wydobycie z miejsc, które do tej pory nie były dostępne – mówi Czesław Kubaczka, dyrektor kopalni Borynia –Zofiówka. – Dzięki strugom istnieje możliwość sięgania po najniżej zalegające pokłady węgla. Teraz, dzięki nowemu kompleksowi ścianowemu będziemy mogli wybierać pokłady sięgające wysokości nawet powyżej 5 metrów! – tłumaczy dyrektor kopalni.
Kompleks ścianowy zaprojektowany i wykonany przez należącą do Grupy Kopex – Fabrykę Maszyn i Urządzeń Tagor - będzie transportowany do kopalni kolejkami spalinowymi. To niezwykle trudna operacja logistyczna, gdyż oprócz kombajnu ważącego około 90 ton, trzeba będzie zwieźć m.in. 140 sekcji liniowych, które ważą 35,7 tony każda, 10 sztuk sekcji skrajnych ważących po 38,5 ton oraz ważące po 62,7 tony dwie obudowy skrzyżowań.
Eksploatacja ściany G-4 pozyskanym kompleksem wysokim spowoduje zwiększenie wykorzystania zasobów pokładu o około 55 tysięcy ton. Aktualnie posiadane przez kopalnię wyposażenie ścian umożliwia eksploatację pokładów wyłącznie o miąższości do 3,6 m.
Przypomnijmy, pierwsze doświadczenia - po jedenastu latach przerwy z wydobyciem węgla za pomocą systemu strugowego w polskim górnictwie - zdobyli pracownicy kopalni Zofiówka. System rozpoczął tam pracę w ścianie B1 w sierpniu 2009 roku. Do kopalni Jas-Mos strug został przekazany w kwietniu 2010 r. Co to oznacza dla kopalń? Przede wszystkim możliwość wydobywania węgla z niskich pokładów – do 1,5 metra, co nie byłoby możliwe przy tradycyjnych metodach eksploatacji. W zasobach, szczególnie tych perspektywicznych bardzo duży udział stanowią pokłady o miąższości do 1,5 metra. Rozwój Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie w dużym stopniu uzależniony od tego, czy uda się efektywnie eksploatować wszystkie pokłady. To właśnie był powód, dla którego spółka zdecydowała się na wprowadzenie techniki strugowej. Podobnie jest w przypadku kompleksu ścianowego wysokiego, który pozwoli zwiększyć eksploatację na dużych wysokościach, co do tej pory było niemożliwe z powodów technicznych i ekonomicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Fajne klamory dostaje Zofiówka , w końcu to taki "Jastrzębski Wujek" , więc trzeba inwestować.
Szkoda, że zacisło ;p
a na "szkota" do elektryka nie ma Ha Ha Ha !!!