W piątek (23 września) 2011 roku w Jarosławiu odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanej Tłoczni Gazu w Jarosławiu - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę Gaz-System. W uroczystości wziął udział minister skarbu państwa Aleksander Grad.
Modernizacja Tłoczni Gazu Jarosław II jest kolejną inwestycją zakończoną tej jesieni przez Gaz-System SA. Tłocznia to jeden z ważniejszych obiektów w polskim systemie przesyłowym. Jest przeznaczona do sprężania gazu importowanego, przesyłanego z terytorium Ukrainy poprzez węzeł Drozdowicze - Hermanowice oraz ze złóż krajowych zlokalizowanych w rejonie Jarosław - Przemyśl.
- Realizowane przez Gaz-System inwestycje stanowią istotny element poprawiający bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nie jest to jednak jedyny cel, jaki realizuje Gaz-System. Budowa Terminalu LNG, otwarte w ubiegłym tygodniu połączenie Polska- Czechy czy też oddawana do użytku zmodernizowana Tłocznia Gazu w Jarosławiu wsparte inwestycjami w infrastrukturę liniową mają na celu stworzenie zintegrowanej infrastruktury przesyłowej zwiększającej bezpieczeństwo energetyczne państw położonych w tej części Europy - powiedział minister Aleksander Grad.
- Modernizacja tłoczni w Jarosławiu stanowi jeden z elementów długofalowego planu inwestycyjnego naszej spółki. Po otwarciu połączenia Polska-Czechy otwieramy kolejny obiekt, którego zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju. Dzięki nowej tłoczni będziemy mogli w sposób ciągły, niezawodny i przyjazny dla środowiska przesyłać gaz ziemny w tej części Polski - powiedział Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-System.
Nowy obiekt zastąpi dotychczas funkcjonującą tłocznię. Nominalna zdolność przesyłowa nowej Tłoczni Gazu Jarosław II wyniesie 300.000 m3/h. Prace wykonało wybrane w przetargu publicznym konsorcjum firm reprezentowanych przez Control Process SA.
Zespół Tłoczni Gazu Jarosław położony jest w granicach miasta Jarosław w województwie podkarpackim. Na tym terenie funkcjonuje także Tłocznia Gazu Jarosław I, której aktualna zdolność przesyłowa wynosi około 360 000 m3/h.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.