Japoński parlament utworzył w środę fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania dla ofiar katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima I. Tego dnia kilkuset rolników protestowało w Tokio, domagając się, aby operator siłowni wypłacił im rekompensaty.
Władze chcą pomóc operatorowi uszkodzonej elektrowni, firmie TEPCO, i zapobiec jej bankructwu. Niewykluczone, że przedsiębiorstwo, które zanotowało straty w wysokości 15 mld dolarów, będzie musiało wypłacić ofiarom marcowej katastrofy ponad 100 mld dolarów, a także dokonać restrukturyzacji - pisze BBC.
Fundusz będzie zasilany z finansów publicznych. Ponadto TEPCO i inne firmy produkujące energię jądrową będą płaciły roczne składki na fundusz, co zdaniem analityków wywoła podwyżki cen energii elektrycznej.
Ustawa o funduszu nie określa jego wysokości, jednak wskazuje, że TEPCO będzie musiało zwrócić sumy odszkodowawcze, które zostaną wypłacone z funduszu ofiarom wypadku w Fukushimie. Pierwsze wypłaty mają nastąpić pod koniec sierpnia.
Ok. 300 rolników, którzy ponieśli straty w wyniku katastrofy w elektrowni jądrowej, protestowało w środę przed siedzibą TEPCO. "Oddajcie nam nasze życie i sprawcie, aby Fukushima znów była zielona" - wykrzykiwali.
61-letnia Mitsuyo Tarukawa domaga się od TEPCO, aby firma oczyściła tereny wokół elektrowni. - Dla takich ludzi jak my ziemia jest wszystkim - mówiła.
Marcowe trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami poważnie uszkodziły elektrownię Fukushima I, zmuszając do ewakuacji ok. 80 tys. ludzi. Wypadek, w wyniku którego skażone zostały tereny wokół elektrowni, miał także katastrofalne skutki dla rolnictwa, rybołówstwa oraz turystyki.
Japoński rząd oraz operator elektrowni byli krytykowani za wolne tempo wypłacania odszkodowań osobom przesiedlonym, rolnikom i przedsiębiorcom, którzy w następstwie wypadku stracili źródło dochodów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.