We wtorek (2 sierpnia) Rada Ministrów przyjęła, przygotowany w ministerstwie gospodarki, Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz o zmianie ustawy Prawo energetyczne, który modyfikuje system obowiązkowych zapasów gazu ziemnego w Polsce - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki.
- W znowelizowanej ustawie zaproponowaliśmy rozwiązania, które zliberalizują polski rynek gazu ziemnego przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw. Zmiany w funkcjonowaniu istniejącego systemu utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu powinny także pozytywnie wpłynąć na rozwój konkurencji w tym sektorze - powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Zgodnie z ustawą wprowadzona zostaje możliwość utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu ziemnego w magazynach znajdujących się poza Polską. Warunkiem koniecznym jest jednak zagwarantowanie dostarczenia tych zapasów do polskiego systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego w ciągu 40 dni. Podwyższono również z 50 do 100 mln m3 limit rocznego przywozu gazu uprawniającego do ubiegania się o zwolnienie z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego.
Nowe przepisy ograniczają obowiązek utrzymywania zapasów gazu ziemnego wyłącznie do przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się przywozem tego surowca w celu jego dalszej odsprzedaży odbiorcom w Polsce. W projekcie przewidziano również możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego przez przedsiębiorstwa, które zamierzają dopiero rozpocząć taką działalność na polskim rynku. – Nasze propozycje mają ułatwić nowym przedsiębiorstwom wejście na polski rynek gazu ziemnego oraz zmniejszyć obowiązki firm już na nim działającym - zaznacza wicepremier Waldemar Pawlak.
- Należy podkreślić, że projektowane zmiany odnoszą się wyłącznie do sposobu realizacji obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego oraz jego egzekwowania - wyjaśnia wiceszef rządu.
- Nie wprowadzają one jednak zmian w funkcjonującym systemie koncesjonowania działalności gospodarczej polegającej na dokonywaniu przywozu gazu ziemnego - dodaje wicepremier Pawlak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.