Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Złoty Graal dla gmin górniczych?

1742297507 kwkpokojsrk3

fot: SRK

Na zagospodarowanie czekają olbrzymie pogórnicze tereny. Na zdjęciu kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

fot: SRK

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to prawdziwe być albo nie być dla gmin górniczych. Bez niego wiele inwestycji w woj. śląskim nie miałoby miejsca. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował, że województwo uruchomiło dotąd 80 proc. środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przeznaczonych na lata 2021 - 2027.

Małgorzata Staś, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podczas prezentacji raportu o sytuacji gmin górniczych, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny podkreślała, że zarząd województwa określił obszary strategicznej transformacji - pod uwagę były brane: problem społeczny oraz zdegradowane tereny.

- Jeśli chodzi o finansowanie projektów, to w naszym koszyku wsparcia najważniejszy jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To Złoty Graal dla naszych gmin górniczych - mówiła dyrektor Małgorzata Staś.

Powiaty związane z wydobyciem węgla kamiennego lub brunatnego otrzymają wsparcie finansowe w ramach unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

- Dzięki Funduszowi możemy wspierać gminy górnicze, dostosowywać pomoc do naszych realiów - podkreśliła dyrektor Małgorzata Staś.

- Jeśli chodzi o wsparcie, to pierwszeństwo mają osoby wywodzące się z przemysłu górniczego i okołogórniczego. Poza tym bardzo ważny jest rozwój przedsiębiorczości, kształcenie wyższe, zawodowe, turystyka i to, żeby nie zapominać o tradycjach naszego regionu, jak orkiestry górnicze - dodała.

Województwo śląskie uruchomiło dotąd 80 proc. środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przeznaczonych na lata 2021 – 2027. Co ciekawe, jednak zgłaszane zapotrzebowanie wyniosło 120 proc. kwoty przewidzianej na transformację woj. śląskiego.

- To są trudne projekty. Mamy 50 proc. zakontraktowanych środków, a nie ma płatności - wyliczała.

Dlaczego unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest tak ważny? M.in. ze względu na środki, które trafią do terenów górniczych w UE. Na ich transformację przewidziano 19 mld euro. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, z tej kwoty aż 3,85 mld zostaną rozdysponowane w Polsce, w tym 2,4 mld będą wykorzystane w woj. śląskim i Małopolsce Zachodniej.

O tym, jak istotne jest finansowe wsparcie mówił Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Jest duże zainteresowanie nieruchomościami, które dzisiaj są w gestii SRK pod warunkiem, że są środki pomocowe na ich zagospodarowanie. Nie znam współpracującego z nami samorządu, który wziąłby nieruchomość i finansowałby ją własnymi środkami - dał przykład prezes Wieszołek. - Również przedsiębiorcy dysponują środkami pochodzącymi z różnych projektów. Gdy słyszę, że mogłoby już nie być wsparcia, to jestem przerażony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.