Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (+0.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

264.00 PLN (-0.86%)

ORLEN S.A.

129.94 PLN (+2.31%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.44 PLN (-2.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.89 PLN (-0.16%)

Enea S.A.

21.76 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

29.50 PLN (+7.86%)

Złoto

4 433.57 USD (-0.72%)

Srebro

69.73 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.75 USD (+2.90%)

Gaz ziemny

2.90 USD (-0.03%)

Miedź

5.45 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

130.20 USD (-4.96%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (+0.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

264.00 PLN (-0.86%)

ORLEN S.A.

129.94 PLN (+2.31%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.44 PLN (-2.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.89 PLN (-0.16%)

Enea S.A.

21.76 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

29.50 PLN (+7.86%)

Złoto

4 433.57 USD (-0.72%)

Srebro

69.73 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.75 USD (+2.90%)

Gaz ziemny

2.90 USD (-0.03%)

Miedź

5.45 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

130.20 USD (-4.96%)

Wydatki na drogi znacznie wyższe od środków na infrastrukturę kolejową

Drogi1

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

DK1 łączy północ Polski z południem kraju i przejściami granicznymi

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Pomimo zwiększenia planowanych inwestycji w kolej, wydatki na infrastrukturę drogową wciąż pozostają znacznie wyższe - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekonomistów łączna suma inwestycji w kolej w perspektywie 7-letniej wciąż nie dorównuje nakładom na drogi w perspektywie 5-letniej.

Analitycy PIE wskazali, że w latach 2025-2032 na inwestycje kolejowe przewidziano 180 mld zł, podczas gdy na rozwój sieci drogowej planuje się przeznaczyć co najmniej 218 mld zł w latach 2025-2030.

Zwracają oni uwagę, że za zapowiedzi rządu sugerują rosnące znaczenie inwestycji w infrastrukturę kolejową po latach dominacji projektów inwestycyjnych związanych z budową sieci drogowej o wysokiej przepustowości.

PIE przypomina, że od 1990 r. długość autostrad i dróg ekspresowych zwiększyła się o ponad 4,7 tys. km. W tym samym okresie długość sieci kolejowej skurczyła się o 4,4 tys. km, a powstało około 50 km nowych linii kolejowych. Zdaniem analityków PIE wynika to w dużej mierze z dysproporcji finansowania - np. w latach 1998-2012 na infrastrukturę drogową w Polsce wydano 6 razy więcej niż na infrastrukturę kolejową.

Analitycy zwrócili uwagę, że z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że liczba pasażerów w ubiegłym roku przekroczyła 407 mln i był to wzrost o 33,1 mln (8,8 proc.) w porównaniu z 2023 r. Największym przewoźnikiem w Polsce pozostaje Polregio, które obsłużyło 25 proc. wszystkich pasażerów, wyprzedzając dalekobieżnego przewoźnika PKP Intercity (20 proc.) i Koleje Mazowieckie (16 proc.).

“Pomimo znaczącej poprawy wskaźników wykorzystania kolei, Polska plasuje się poniżej unijnej liczby przewiezionych pasażerów na mieszkańca. Statystyczny Polak korzysta z kolei 11 razy w roku, a mieszkaniec Unii Europejskiej 17 razy. W porównaniu do sąsiadów Polski, są to wartości znacznie niższe niż w Niemczech, w których średnio jeździ się koleją nawet 32 razy w roku i nieco niższe niż w Czechach (16,3 podróży rocznie), w których wartość ta jest zbliżona do unijnej średniej. Porównywalny do polskiego jest wskaźnik wykorzystania kolei na Słowacji - 13 podróży, a znacznie wyższy niż na Litwie - niecałe 2 podróże rocznie“ - dodano.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prawie 270 tysięcy cyberataków w 2025 roku

W zeszłym roku Polska doświadczyła prawie 270 tys. cyberataków, o 150 proc. więcej niż w 2024 r. - poinformował wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski, który we wtorek uczestniczył w konferencji Check IT w Lublinie.

Połowa Polaków dorabia, bo musi

Sfinansowanie wydatków wykraczających poza podstawowe potrzeby oraz zgromadzenie oszczędności to powody, które najczęściej skłaniają nas do poszukiwania dodatkowej pracy - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Odbicie na Wall Street po zapewnieniach Trumpa o rozmowach z Iranem

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się dużymi wzrostami głównych indeksów, w tym Dow zyskał ponad 600 pkt. Inwestorzy z optymizmem przyjęli zapewnienia prezydenta USA o prowadzeniu rozmów mających na celu zakończenie konfliktu w Iranie, który spowodował wzrost cen ropy i obaw o globalną recesję.

W rok zablokowano ponad 40 tys. stron dotyczących fałszywych inwestycji

W ubiegłym roku CSIRT KNF zidentyfikował i zgłosił do blokady blisko 42 tys. niebezpiecznych domen, z czego ponad 40 tys. związanych było z fałszywymi inwestycjami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Eksperci zwrócili uwagę, że przestępcy sięgają po coraz bardziej zaawansowane metody.