Uczcili rocznicę tragedii górnośląskiej

1737367226 ghr2etrwgaawjsm

fot: X/Łukasz Kohut

19 stycznia uczczono tragiczne wydarzenia w Gliwicach

fot: X/Łukasz Kohut

Śląskie miasta rozpoczęły obchody związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej, do której doszło w 1945 roku, po wejściu Armii Czerwonej. 26 stycznia odbędą się oficjalne uroczystości, na szczeblu województw śląskiego i opolskiego. Warto przypomnieć, że w sierpniu radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej.

- Tragedia Górnośląska wciąż jest nieodkrytą kartą w naszej historii, przez lata ukrywaną i odsuwaną w cień, a naszym obowiązkiem jest przypominanie o tych dramatycznych wydarzeniach, szczególnie młodym ludziom i oddanie należnego hołdu ofiarom i ich bliskim. To część naszej tożsamości i pamięci historycznej, dlatego już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy złożą kwiaty pod bramą obozu Zgoda w Świętochłowicach.

Później obchody przeniosą się do Bytomia-Miechowic, gdzie o godz. 14 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Organizatorzy przygotowali też rekonstrukcję wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Zwieńczeniem uroczystości będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Obchody 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej są organizowane wspólnie przez województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP.

Senat RP przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Izba Wyższa oddaje cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska. „Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w uchwale.

Senatorowie przypominają, że w styczniu 2025 r. mija 80 lat od tych wydarzeń, których pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Następnie rozpoczęły się masowe deportacje do obozów pracy w ZSRR, z których wielu wywiezionych nigdy nie wróciło.

19 stycznia uczczono tragiczne wydarzenia w Gliwicach. M.in. złożono kwiaty przy Pomniku Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu i odprawiono mszę w Katedrze Gliwickiej.

- Pamiętam jak przez kilka lat staliśmy tam tylko w kilka osób - dziś była Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic z mężem, także europosłem Borysem Budką, była pani minister przemysłu Marzena Czarnecka, byli inni parlamentarzyści, samorządowcy i my byliśmy śląscy regionaliści, którzy od lat walczymy o prawdę historyczną tego pięknego i tak bardzo sponiewieranego przez historię kawałka Europy - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Kohut, europoseł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.