Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe pomoże uchronić miasta i wsie przed skutkami powodzi

fot: ARC

Samo rozwiązanie jest uniwersalne, ale jego posadowienie będzie zawsze uzależnione od lokalizacji - potwierdzili zgodnie konstruktorzy

fot: ARC

W Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach zaprezentowano 23 bm. konstrukcję Mobilnego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego. Składa się ono z słupów instalowanych na stałym fundamencie oraz poziomych belek zaporowych, układanych pomiędzy słupami jedna na drugiej. Ma zabezpieczać przed powodziami.

We wrześniu 2024 r. w dużej części Europy odnotowano opady powyżej średniej. Rozwój niżu genueńskiego Borys nad Morzem Śródziemnym i jego późniejsze przemieszczanie się spowodowało w Europie Środkowej i Wschodniej obfite opady deszczu.

Zgodnie z raportami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, obszarowo uśredniona suma opadów atmosferycznych we wrześniu 2024 r. wyniosła w Polsce 67,9 mm i była o 10,5 mm wyższa od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020.

Główny Instytut Górnictwa, spółka Weglokoks, do której należy Huta Łabędy oraz Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Tarnowskich Górach postanowiły połączyć siły i wyjść naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe to właśnie ich wynalazek.

- Powodzie mogą się powtarzać, zwłaszcza szybkie wezbrania wody, tak wynika z naszych analiz. W miastach położonych nad rzekami powstaje ogromne zagrożenie. Przykładem były wrześniowe wydarzenia. Trzeba więc było rozmawiać jak wykorzystać dostępne produkty w naszym regionie, wiedzę i kompetencje firm na Śląsku. W efekcie opracowana została koncepcja systemu, które zaoferujemy dla tych miast, które będą w najbliższym czasie odbudowywały swoją infrastrukturę, aby już na tym etapie zabudować te elementy, które w przyszłości uchronią je przed taki zjawiskami, jak te, wrześniowe – powiedział Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

- Stymulujemy proces rozwoju w poszukiwaniu produktów, które będą przydane. To szczególnie ważne dla branży hutniczej, która przeżywa kryzys w całej Unii Europejskiej. A w tym konkretnym przypadku możemy zrobić coś niesamowicie dobrego z naszymi parterami taki jak GIG czy PBSz. Huta Łabędy jest gwarantem bardzo dobrej jakości tej konstrukcji - podkreślił Adrian Sienicki, wiceprezes zarządu ds. Grupy Kapitałowej, Węglokoks.

Z kolei konstruktorzy z tarnogórskiego PBSz, korzystający z jednego z największych biur projektowych w Polsce, dokonali niezbędnych obliczeń. Samo rozwiązanie jest uniwersalne, ale jego posadowienie będzie zawsze uzależnione od lokalizacji.

- Powstanie wiele wariantów projektu, aby można było go zastosować w różnych warunkach. Chcemy uczestniczyć również w projektach pozagórniczych i wykorzystywać w ten sposób nasze wieloletnie doświadczenie. Słowem, związać się z transformacją - dodał Mariusz Nonna-Bachoń, wiceprezes zarządu PBSz.

Zaprojektowana konstrukcja sprawdzi się w warunkach, przy których prędkość przepływu wody wynosi mniej niż lub 1 m/s lub kąt zawarty pomiędzy wektorem prędkości przepływu wody a płaszczyzną bariery jest stosunkowo niski. Wdrożenie rozwiązania pozwoli na stworzenie bezpieczniejszych i bardziej odpornych na skutki zmiany klimatu obszarów miejskich i podmiejskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.