Port zewnętrzny w Gdyni znów opóźniony. Pikiety w Warszawie przeciwko zwolnieniom pracowników. Niemcy proszą Kazachstan o więcej ropy. Były prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że spotka się w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - o tym piszą polskie media w piątek 27 września.
TVP Info informuje: - W Warszawie odbyła się pikieta związków zawodowych przeciwko zwolnieniom pracowników. Protestujący związkowcy z PKP Cargo i Poczty Polskiej domagają się zaprzestania wprowadzania zmian w firmach, w tym zwolnień. Zwracają uwagę, że zwolnieniami objęci są również pracownicy podlegający ochronie. Organizatorem pikiety był „NSZZ Solidarność”.
Gazeta.pl podaje: - Niemal wszystkie ścieki z Ostrawy, która jest trzecim największym miastem Czech, spływają wodami Odry do Polski. Wszystko za sprawą awarii tamtejszej oczyszczalni ścieków.
RP.pl pisze: - Wyłonienie partnera prywatnego, który wybuduje Port Zewnętrzny w Gdyni, zostało przesunięte o kolejnych dziewięć miesięcy. W tle zmiany techniczne, ale nieoficjalnie także niepokój przed udziałem w projekcie podmiotów z Chin.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - Górale nadal naliczają przyjezdnym kontrowersyjny podatek, wbrew wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Teraz chcą ustawowych zmian w przepisach, dotyczących poboru opłaty miejscowej.
Onet.pl informuje: - Prokuratura Krajowa sprawdza, czy Władysław Teofil Bartoszewski pozbył się majątku, by uniknąć zwrotu pieniędzy wierzycielom. Chodzi m.in. o wart kilka mln zł dworek pod Warszawą – ustalił Onet. Jak się dowiedzieliśmy, w marcu sąd nakazał wiceministrowi spraw zagranicznych i posłowi PSL zwrócić aż 13 mln zł, które powierzył mu jego chrzestny.
WP.pl informuje: - W nocy z czwartku na piątek rosyjska armia zrzuciła bomby zapalające na Wuhłedar w obwodzie donieckim w Ukrainie. Nagranie opublikowały ukraińskie kanały na Telegramie. W mieście wciąż stacjonują żołnierze 72. brygady sił zbrojnych Ukrainy.
TVN24 podaje: - Były prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że spotka się w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca, który przebywa w USA, w czwartek spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Joe Bidenem i wyborczą rywalką Donalda Trumpa, wiceprezydent Kamalą Harris.
Biznesalert podaje: - Niemcy chcą zwiększyć import ropy z Kazachstanu. Według dotychczasowych umów, Kazachowie mają wysłać 1,2 miliona ton do końca 2024 r., ale wiele wskazuje na to, że to nie wszystko. Berlin prosi bowiem o ponad dwa razy więcej.
Gazeta.pl pisze: - Prokuratura okręgowa w Świdnicy wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie pęknięcia tamy w Stroniu Śląskim. Katastrofa doprowadziła do zalania nie tylko tej miejscowości, ale także m.in. Lądka-Zdroju i Kłodzka.
Dziennik.pl informuje: - W ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje dotyczące rzekomych planów rządowych w zakresie zmian wieku emerytalnego w Polsce. Według tych doniesień, rząd miałby planować zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 lat, a reforma ta miałaby wejść w życie już w 2026 r. Do spekulacji odniosła się ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, w programie „Gość Radia ZET". Polityczka stanowczo zaprzeczyła tym doniesieniom, podkreślając, że "nie ma żadnych takich planów".
„Rzeczpospolita" informuje: - Prawie 20 tys. kierowców złapano już w tym roku na znacznym przekroczeniu prędkości. Rośnie liczba wykroczeń związanych z prędkością i zatrzymanych praw jazdy za tzw. 50+, czyli za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Od stycznia do sierpnia dopuściło się ich ponad 18,8 tys. kierowców - a to dokładnie o 1962 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.