Prezydent Andrzej Duda i szef dyplomacji Radosław Sikorski wystąpili na forum ONZ. Rząd przyjął projekt specjalnej ustawy, która ma wesprzeć dotkniętych powodzią. Katowice walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. - o tym piszą polskie media w środę 25 września.
TVN24.pl podaje: - Prezydent Andrzej Duda podkreślał przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa na świecie bez poszanowania prawa. Upominał się też o Ukrainę, podkreślając, że nie można pozwolić na to, by rosyjska wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt.
Gazeta.pl informuje: - W norweskiej strefie ekonomicznej na Morzu Barentsa miało dojść do incydentu z udziałem rosyjskiego okrętu wojennego. Według doniesień statek oddał strzał ostrzegawczy do norweskiego kutra rybackiego. Wcześniej próbował wymusić na nim wycofanie się z akwenu.
Na dziennikzachodni.pl czytamy: - Wyścig o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. jest na ostatniej prostej – wyniki poznamy w środę, 25 września. Dla zwycięskiego miasta to prestiż i impuls do rozwoju przez kulturę, ale też wymierne korzyści finansowe, dla jego mieszkańców – wiele ciekawych wydarzeń. Przypomnijmy – na krótkiej liście są Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Bielsko-Biała, a także Lublin i Kołobrzeg.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - Podczas posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu rząd przyjął projekt specustawy powodziowej. - Na pomoc i odbudowę po powodzi przeznaczymy do 23 mld zł - zapowiedział premier Donald Tusk. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu premier spotkał się z przedstawicielami służb oraz samorządów, by przeanalizować zagrożenie powodziowe na południu Polski.
TVN24 podaje: - We wtorek wieczorem fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Krosna Odrzańskiego. Młodszy brygadier Arkadiusz Kaniak powiedział, że chociaż woda dostała się do piwnic 76 domów w Osiecznicy oraz 14 w Starym Raduszcu i się utrzymuje, nie ma potrzeby ewakuacji. Wodowskaz na Odrze w Trestnie pod Wrocławiem po raz pierwszy od tygodnia pokazał, że rzeka płynie poniżej stanów alarmowych.
Biznesalert podaje: - Koncepcję polskiego badawczo-demonstracyjnego reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA opracowali eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Ma być on bazą dla reaktorów komercyjnych wykorzystywanych w polskich zakładach przemysłowych.
Dziennik.pl informuje: - 25 września 2024 roku wchodzą w życie rewolucyjne zmiany dla pracowników. Wszystko za sprawą Ustawy o ochronie sygnalistów, która nakłada na firmy obowiązek wprowadzenia procedur zgłaszania nieprawidłowości. Nowe przepisy mają chronić osoby sygnalizujące naruszenie prawa i zapobiegać działaniom odwetowym ze strony pracodawców.
WP.pl informuje: - Propaganda Kremla przedstawia wojnę w Ukrainie jako starcie z "kolektywnym Zachodem". Pomija fakt, że Putin ma pomoc nieformalnej koalicji krajów, którym nie po drodze z liberalną demokracją. Moskwa zawdzięcza im broń, amunicję i dostęp do objętych sankcjami technologii. Kto i w jaki sposób wspiera rosyjską agresję na Ukrainę?
Onet.pl podaje: - W świetle najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego wyraźnie wyrażają swoje stanowisko w kwestii potencjalnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Aż 63 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko takiej współpracy politycznej.
RP.pl pisze: - Najpewniej w listopadzie zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych 180 czołgów K2. Tym razem skorzystać ma także polski przemysł. Jednak wciąż niepewny jest w tym roku kontrakt na wozy bojowe Borsuk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.