W czwartek, 19 września, media cały czas skupiają się głównie nad najnowszymi informacjami dotyczącymi sytuacji powodziowej w Polsce. Fala kulminacyjna jest we Wrocławiu. Kibice w Bredzie będą zbierać środki na pomoc poszkodowanym w powodzi Polakom – o tym piszą polskie media 19 września.
„Rzeczpospolita” pisze: - Z inicjatywy Donalda Tuska we Wrocławiu w czwartek odbędzie się szczyt powodziowy z udziałem przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, premierów Czech, Słowacji i kanclerza Austrii. Bruksela przypomina, że państwa dotknięte katastrofą mogą wnioskować o finansowanie odbudowy, działań ratunkowych czy pomocy dla ludności z unijnego Funduszu Solidarności.
Gazeta.pl podaje: - Szczyt fali powodziowej dotarł do Wrocławia. Jak zapewniają władze miasta, sytuacja jest pod kontrolą, nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta. Wcześniej fala wezbraniowa minęła Opole.
Na dziennikzachodni.pl czytamy: - Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zapowiedział wsparcie samorządu w walce ze skutkami powodzi. - Nie zostawimy samorządów i ludzi samych. Dołożymy się tyle, ile możemy do tego wspólnego dzieła pomocy odbudowy i likwidacji tej tragedii. To będzie trwało miesiącami, jak nie latami - mówił w Radiu Katowice. Zanim jednak urząd marszałkowski ruszy z pomocą, najpierw będzie musiał oszacować straty.
Onet.pl informuje: - Na piękny gest zdecydowali się kibice holenderskiego NAC Breda. W sobotę, 21 września odbędzie się specjalne wydarzenie, podczas którego zostaną zebrane środki dla ofiar powodzi. Pieniądze można wpłacać także przez internetową zbiórkę. „W tym roku dzięki Polakom obchodzimy w Bredzie 80-lecie wolności. Niestety, w Polsce ludzie doświadczają obecnie powodzi, które powodują wiele obrażeń, zniszczeń, a nawet zgonów. Wiele osób pozostawiło swoje rzeczy, aby ewakuować się w bezpieczniejsze miejsce .Fr0nt76 chciałby się w to zaangażować. W sobotę 21 września przejdziemy 18 km w Marszu Wyzwolenia Maczka. Dzięki temu osiągnięciu mamy nadzieję zebrać pieniądze dla ofiar powodzi w Polsce" - czytamy na stronie klubu.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - Prawo w ostatnich latach bardzo się zmieniło i budowa na terenach zalewowych jest obecnie mocno utrudniona, ale, jak się okazuje, nie niemożliwa. Presja inwestycyjna jest coraz większa i niestety, wciąż się jej ulega.
Wp.pl donosi: - Wiceprezydent Kamala Harris prześcignęła byłego prezydenta Donalda Trumpa w najnowszym sondażu na zlecenie Fox News. Jak zauważają analitycy, coraz więcej wyborców postrzega Harris jako kandydatkę, która pomoże klasie średniej. Także Latynosi i wyborcy niezależni skłaniają się ku kandydatce demokratów.
TVN24 podaje: - Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący - ostrzega BBC News. Stwierdzono go już między innymi w Norwegii, Ukrainie i Niemczech, w Polsce eksperci na razie nie potwierdzają wykrycia podwariantu. Pojawienie się XEC być może da się odczuć jeszcze tej zimy.
Biznesalert podaje: - Według danych szwajcarskiego rządu, prawie jedna trzecia energii elektrycznej produkowanej w Szwajcarii pochodzi obecnie z istniejących elektrowni jądrowych, przy czym energia wodna stanowi około 62 procent. Paliwa kopalne i odnawialne źródła energii, z wyłączeniem energetyki wodnej, stanowią zaledwie 9 procent energii kraju.
Dziennik.pl informuje: - Ceny paliw na stacjach jednych uszczęśliwią, drugich zdenerwują. Od czwartku 19 września benzyna 95 ma kosztować niemal tyle samo co olej napędowy. Za to kierowcy samochodów z instalacją LPG ponownie nie będą zadowoleni z obrotu spraw – ich ulubione paliwo drożeje.
„Puls Biznesu” donosi: - Według najnowszych prognoz tegoroczne zbiory jabłek w Polsce będą niższe o ok. 20 proc. niż rok temu W tym roku kwitnienie rozpoczęło się wcześniej niż zazwyczaj i drzewa były bardziej narażone na wiosenne przymrozki, które wystąpiły w większości głównych rejonów uprawy w Polsce. W kolejnych miesiącach na stan sadów niekorzystnie wpłynął też m.in. opad gradu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.