Środowy poranek, 18 września, nadal przynosi mnóstwo informacji dotyczących powodzi, która dotknęła południowe i zachodnie regiony Polski. Przed falą kulminacyjną będą się bronić Oława i Wrocław. Do tego drugiego miasta ma przyjechać szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – o tym piszą polskie media w środę, 18 września.
Dziennik.pl pisze: - Premier Donald Tusk ogłosił, że szefowa Komisji Europejskiej przyjedzie do Wrocławia w najbliższych dniach, a może nawet godzinach. Informację tę potwierdził w mediach społecznościowych poseł Krzysztof Brejza i podał dokładną datę wizyty Ursuli von der Leyen.
Gazeta.pl pisze: - Na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków powodzi zabezpieczyliśmy na ten moment w budżecie środki w wysokości 2 miliardów złotych- informuje minister finansów Andrzej Domański. Jak podkreśla „to środki wstępne" i kwota będzie zwiększana.
Na dziennikzachodni.pl czytamy: - Stabilizuje się sytuacja powodziowa w powiecie raciborskim po ulewach, które w miniony weekend nawiedziły południową Polskę. Dzięki strategicznemu zbiornikowi Racibórz Dolny, który we wtorek 17 września został zapełniony do 80 proc. udało się uchronić przed najgorszym scenariuszem nie tylko Raciborszczyznę, lecz także Śląsk Opolski.
Wp.pl donosi: - Wrzesień zapowiadał się w polskich górach świetnie. Duża liczba rezerwacji, sporo konferencji i wyjazdów biznesowych cieszyło właścicieli obiektów noclegowych. Powódź skreśliła jednak wszystko. Ponad połowa rezerwacji została odwołana, ale jeszcze większym problemem jest to, że część obiektów została zniszczona przez wodę.
TVN24 podaje: - Środa to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców ze skutkami powodzi. Od rana obraduje rządowy sztab kryzysowy. Stany alarmowe przekroczone są na ponad 60 stacjach pomiarowych, a stany ostrzegawcze na 35. Większość z nich dotyczy dorzecza Odry - informuje IMGW. Nadal podnoszą się też stany wody pod Wrocławiem - w punktach pomiarowych Brzeg, Oława i Trestno.
Onet.pl informuje: - Kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone; państwo - poprzez fundusz - weźmie na siebie spłatę tych kredytów - przekazał Donald Tusk. Podkreślił, że „to umorzenie, nie przesunięcie". Premier zwrócił się do poszkodowanych przez powódź: „Przynajmniej na rok będzie mieli spokój ze spłatą kredytu".
„Rzeczpospolita” donosi: - Dyskusja wokół budowy CPK była jedną z ważniejszych w tym roku – a na pewno od czasu, gdy powstała nowa koalicja rządząca. W środę temat powróci. Bo wtedy inicjatorzy obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla CPK” złożą pod nim ponad 100 tysięcy podpisów.
Biznesalert podaje: - Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu, Robert Habeck, podkreślił znaczenie biomasy w przyszłości systemu energetycznego swojego kraju. Polityk zapowiedział pakiet ustaw regulujących kwestie związane z biomasą. Biomasa stanowiła 15 procent produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na początku 2024 roku, wspierając cel Niemiec, jakim jest osiągnięcie 80 proc. elektryczności pozyskiwanej z energii odnawialnej do 2030 roku.
TVN24 poinformował również: - Wielka Brytania nie zezwoli Ukrainie na używanie przekazanych jej pocisków dalekiego zasięgu przeciw celom w Rosji bez wcześniejszej uzgodnienia tego z Stanami Zjednoczonymi - podał we wtorek dziennik "The Times", powołując się na źródła.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - Według lokalnych źródeł Donald Trump ma zjawić w niedzielę sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii - najważniejszym, miejscu kultu maryjnego Polonii amerykańskiej - gdzie zawita również Andrzej Duda. Oficjalnych potwierdzeń brak. Pensylwania to najważniejszy stan w tej kampanii, który może przesądzić o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w USA. Mieszka tam ok. 800 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.