Protest związkowców z kopalni Bogdanka oraz elektrowni Połaniec i Kozienice przed Ministerstwem Aktywów Państwowych. Premier Tusk cofa kontrasygnatę. We wtorek zbiera się Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Benzyna coraz tańsza. Tym żyją polskie media we wtorek, 10 września. Poza tym trwa 930. dzień napaści Rosji na Ukrainę, a w sieci pojawiają się informacje o nocnym ataku dronów w wielu regionach Rosji.
Gazeta.pl pisze: - Na godzinę 11 zaplanowano start protestu związkowców z kopalni Bogdanka oraz elektrowni Połaniec i Kozienice. Pikieta odbędzie się przed Ministerstwem Aktywów Państwowych. Według organizatorów weźmie w niej udział co najmniej 1500 osób. Związkowcy domagają się rozmów o przyszłości zakładów energetyki węglowej Grupy Kapitałowej Enea.
W RP.pl czytamy: - We wtorek zbiera się Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Ma wyłonić kandydatów na prezesa. Poniedziałkowy ruch Donalda Tuska może to utrudnić. Donald Tusk poinformował, że wycofał swój podpis pod postanowieniem prezydenta o wyznaczeniu sędziego mającego przeprowadzić wyborcze zgromadzenie w izbie. To owa słynna kontrasygnata, przez którą premier musiał się niedawno gęsto tłumaczyć (gdyż chodziło o tzw. neosędziego) i która miała być efektem błędu urzędnika. A także wydawała się nieodwracalna.
Bankier.pl donosi: - W ostatnich dniach giełdowe notowania benzyny spadły do najniższych poziomów od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po raz pierwszy od blisko trzech lat galon benzyny kosztuje mniej niż dwa dolary. Dla polskich kierowców oznacza to spadek cen wyraźnie poniżej 6 zł za litr.
Z kolei wp.pl donosi: - 400 okrętów wojennych i łodzi podwodnych, 120 helikopterów i samolotów, 7 tysięcy jednostek sprzętu i 90 tysięcy żołnierzy. Rosjanie rozpoczęli ćwiczenia „Ocean-2024". „Uczestnicy będą odgrywać akcje bojowe, których celem będzie trafienie w strategicznie ważne obiekty i siły fikcyjnego wroga" .
Biznesalert.pl informuje: - Northvolt, szwedzki producent ogniw i systemów bateryjnych, zamknie część swojej fabryki w Szwecji. Firma szuka inwestora dla oddziału w Gdańsku, gdzie w 2023 roku postawiła jedną z największych fabryk magazynów energii w Europie.
Jak donosi onet.pl trwa 930. dzień napaści Rosji na Ukrainę. W sieci pojawiają się informacje o nocnym ataku dronów w wielu regionach Rosji. Kilka maszyn miało zostać zestrzelonych nad Moskwą. Rosyjskie media informują o zamknięciu trzech stołecznych lotnisk, a także trafieniu przez drona wieżowca w podmoskiewskim Ramenskoje
„Puls Biznesu” donosi: - Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny. Konsumenci będą oddawać do sklepów opakowania po napojach o pojemności do 3 l oraz puszki i odzyskiwać kaucję. Samorządy i eksperci od miesięcy sygnalizują jednak obawy, że wdrożenie systemu kaucyjnego pozbawi gminy strumienia najbardziej dochodowych odpadów, czyli butelek PET i puszek metalowych, więc koszty gospodarki odpadami komunalnymi wzrosną. Rozwiązaniem ma być wdrożenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
„Dziennik Gazeta Prawna" pisze: - Resort rozwoju usunie z projektu ustawy deregulacyjnej przepisy, które miały wprowadzić elektroniczne weksle; nie rezygnuje z tego pomysłu, ale zamierza go wprowadzić odrębną ustawą. Jak tłumaczy gazeta, decyzja jest efektem krytycznych uwag, w których eksperci ostrzegali, że wprowadzane na szybko rozwiązania mogą stanowić zagrożenie dla dłużników i wierzycieli.
Onet.pl poza tym informuje, że wiele wskazuje na to, że przed nami największe załamanie pogody od wielu miesięcy. „W tym tygodniu Polskę zaatakuje bardzo wydajny opadowo niż z rejonu Morza Śródziemnego, sprowadzając ogromne ilości deszczu. To jednak nie wszystko, gdyż czeka nas również spora różnica temperatury, oraz bardzo silny wiatr” – czytamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.