Zabytkowa siłownia dawnej Huty Bobrek z zewnątrz zostanie odrestaurowana, a wewnątrz powstaną przestrzenie biurowe i Muzeum Koksownictwa. W czwartek zaprezentowano koncepcję jej przebudowy.
Siłownia (elektrownia zakładowa) wraz z salą zborną i wydziałem rachuby Huty Bobrek, a wówczas Julienhtte, została wzniesiona w latach 1900-1907 w stylu neoromańskim. W późniejszym czasie wewnątrz mieściły się wydział elektryczny, świetlica oraz szatnia. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1984 r., czyli dziesięć lat przed zamknięciem zakładu.
Spółka Koksownia Bytom, do której należy obecnie zabytkowa siłownia, planuje stworzyć wewnątrz przestrzenie biurowe oraz Muzeum Koksownictwa.
Wewnątrz budynku dawnej siłowni powstanie w zasadzie nowy budynek. () Koncepcja przewiduje umieszczenie obiektów biurowych oraz muzeum w jednym budynku. Tak naprawdę będą to obiekty, które będą funkcjonowały obok siebie - zapowiedział prezes spółki Petralana Artur Wasil, który koordynuje projekt utworzenia na tym terenie Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej.
Odrestaurowana zostanie natomiast ceglana elewacja siłowni wraz z m.in. charakterystycznymi dużymi oknami zwieńczonymi łukiem oraz arkadami. Za projekt odpowiadają architekci z bytomskiego studia projektowego Spart, którym kieruje Mirosław Konieczny.
- Cała warta zachowania elewacja, założenie urbanistyczne, infrastruktura techniczna, która była tutaj, zostanie zachowana. Chcieliśmy, aby nowa wewnętrzna konstrukcja była delikatna, aby nie dominowała. Chodziło o to, żeby maksymalnie pokazać oryginalną przestrzeń i skupić się na elementach, które zachowujemy - wyjaśnił architekt.
W przyszłości odrestaurowana siłownia ma być wizytówką Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Petralana tworzy ją wraz z Urzędem Miejskim w Bytomiu. Biura wewnątrz budynku zaprojektowano z myślą o przyszłych inwestorach.
Potencjalnie strefa może zajmować teren o powierzchni 150 ha, należący do spółki oraz magistratu, na którym znajduje się bocznica kolejowa trasy Bytom - Gliwice, a w pobliżu przebiega DK 88. Prezes Wasil podkreślił, że po modernizacji Koksownia Bytom będzie dostarczała do niej tanią energię cieplną i elektryczną produkowaną z gazu koksowniczego, który jest odpadem w produkcji koksu.
Wiceprezydent Bytomia Michał Bieda podczas konferencji prasowej powiedział, że znaczenie planowanej strefy rośnie wraz z zapowiedziami likwidacji pobliskiej KWK Bobrek. Ocenił, że to szansa na zachowanie działalności produkcyjnej i miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.