Energetyka: Tauron zachęca start-upy do współpracy i projektów pilotażowych

1697021240 tauron siedziba1 km

fot: Krzysztof Matuszyński

Tauron Polska Energia SA grupuje spółki z branży energetycznej

fot: Krzysztof Matuszyński

Do 300 tys. zł finansowania, eksperckie wsparcie i pilotaż z wykorzystaniem infrastruktury Taurona – to nowa propozycja dla start-upów w ramach KPT ScaleUp Booster. Energetyczny koncern szuka innowacyjnych rozwiązań w strategicznych dla siebie obszarach.

KPT ScaleUp specjalizuje się w akceleracji start-upów działających w obszarze przemysłu 4.0. Biorące w nim udział start-upy otrzymują eksperckie wsparcie w rozwoju swoich innowacji oraz wsparcie finansowe (dotacja ze środków UE, przekazywanych przez KPT) na realizację projektów pilotażowych z odbiorcami technologii.

Grupa Tauron przystępuje do programu właśnie w roli tzw. odbiorcy technologii. Spółka wraz z wybranymi start-upami może realizować projekty pilotażowe, których celem jest rozwój i testowanie innowacyjnych rozwiązań w sześciu kluczowych dla Grupy obszarach.

- Transformacja sektora energetycznego wymaga wdrażania innowacji, które przyspieszą dekarbonizację. KPT ScaleUp to platforma, dzięki której start-upy mogą skalować swoje rozwiązania w oparciu o realne dane z systemów zarządzania energią, infrastrukturę IoT oraz modele predykcyjne. Zapraszamy tych, którzy mają odwagę wyznaczać nowe standardy w obszarze smart grid, zarządzania energią i zrównoważonych technologii – mówi Dominika Goleniowska-Milinković, Kierownik Zespołu Open Innovation w Tauron Polska Energia. 

- Nasz program akceleracyjny jest wyspecjalizowany w rozwiązaniach dla przemysłu i może się pochwalić dziesiątkami historii o udanych wdrożeniach. Wiemy, że zdeterminowany odbiorca technologii to kluczowy czynnik sukcesu. Mamy w programie dziewięciu takich partnerów.  Z Grupą Tauron pracujemy już nie pierwszy raz i wiemy, że traktują firmy uczestniczące w programie bardzo poważnie. To prawdziwe partnerstwo dające dostęp do ekspertów i infrastruktury Grupy Tauron – komentuje Jacek Jankowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

W ramach współpracy Tauron będzie szukać rozwiązań z kilku energetycznych obszarów. W obrębie dystrybucji poszuka pomysłów, które zwiększą efektywność i rozwój sieci, w obrębie wytwarzania OZE: koncepcji wspierających zarządzanie, utrzymanie oraz efektywność tej infrastruktury, w obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła: nowych technologii, wspierających zieloną transformację i efektywność operacyjną sektora. Wysokim priorytetem dla Grupy będzie też rozwój segmentu technologii wodorowych. Tu firma szukać będzie rozwiązań usprawniających proces produkcji zielonego wodoru. Dodatkowo TAURON poszukuje też narzędzi, które staną się wsparciem dla obsługi klienta oraz procesu cyfryzacji.

Nabór zgłoszeń do pierwszej rundy akceleracji trwa do końca sierpnia br. Okres realizacji programu KPT ScaleUp Booster zakończy się w grudniu 2026 r.

Grupa Tauron od lat angażuje się we współpracę ze start-upami. Do tej pory Grupa przeprowadziła na swojej infrastrukturze ponad 40 pilotaży. Rozwiązania przygotowane przez start-upy znalazły zastosowanie m.in. w obszarze obsługi klienta, elektromobilności czy przy wsparciu wewnętrznych procesów biznesowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.