Zapotrzebowanie na LPG dla sektora grzewczego zostanie w całości pokryte z wydobycia i produkcji Orlenu - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji dyrektor obszaru regulacji Orlenu Jakub Ruszel. Dodał, że koncern rozbudowuje też o 50 proc. zdolności przeładunkowe terminala w Szczecinie.
Dyrektor obszaru regulacji Orlenu Jakub Ruszel poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki, że dla zabezpieczenia dostaw do Polski paliw, LPG, oleju napędowego kierunek morski będzie podstawą.
- Orlen realizuje bardzo ważną inwestycję dywersyfikacyjną, którą prowadzi nasza spółka branży LPG Orlen Paliwa - zwiększamy o 50 proc. zdolności w terminalu w Szczecinie - poinformował.
Ruszel przedstawił szacunki Orlenu, zgodnie z którymi luka konsumpcyjna (czyli surowiec, który trzeba sprowadzić z zagranicy - PAP) na koniec dekady, w przypadku oleju napędowego i benzyn wyniesie około 10 mln ton. Rozbudowa tych mocy (terminali nadmorskich Orlenu) w najbliższych latach pozwoli zlikwidować lukę w najbliższych latach - dodał.
Wskazał, że w przypadku LPG kierunek morski zamiast rosyjskiego, będzie podstawą do dywersyfikacji dostaw.
Jego zdaniem sytuacja na rynku LPG początkowo była dość alarmistyczna. Długi okres wdrożenia sankcji na dostawy LPG z Rosji, które w pełni zaczną obowiązywać od grudnia 2024 r. pozwolił branży przygotować się - ocenił.
- Z naszych zdolności produkcyjnych w rafineriach całej grupy: Polska, Litwa, Czechy i z działalności wydobywczej - mamy zauważalne wolumeny LPG przy wydobyciu węglowodorów w ramach działalności dywizji wydobywczej (dawniej PGNiG) - wszystko zostało przekierowane na rynek krajowy (LPG) - poinformował Ruszel. Żaden element LPG z naszej produkcji czy wydobycia, nie trafia na rynki zagraniczne - zapewnił.
Dodał, że według Orlenu, zapotrzebowanie najbardziej wrażliwego sektora LPG do celów grzewczych zostanie pokryte w całości - w najgorszej sytuacji, jeśli by się wydarzyła - z produkcji krajowej i wydobycia krajowego.
- W rynku LPG segment autogazu stanowi 78-80 proc. całości konsumpcji LPG, reszta to segment grzewczy LPG - poinformował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.