Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w piątek, 19 kwietnia, Rudzie Śląskiej zabytkowy kompleks dawnego szybu Franciszek. SRK na tę okoliczność przygotowała film, w którym można zobaczyć, jak pokopalniany obiekt prezentuje się z lotu ptaka.
Do miasta - na mocy umowy z SRK - trafiły cztery działki przy ul. Szyb Bartosza o łącznej powierzchni blisko 11,5 tys. m kw. Na tym terenie znajdują się zabytkowe obiekty maszyny wyciągowej i wieży szybu Franciszek. Najbardziej charakterystyczny jest dawny budynek remizy straży pożarnej, zwieńczony wieżą z blankami. Zabudowania nawiązują stylistycznie do architektury romańskiej i gotyckiej.
Kompleks Szybu Franciszek będzie już wkrótce pełnił zupełnie nowe funkcje za sprawą miejskiej inwestycji. To przede wszystkim budowa Lokalnego Centrum Tradycji. Będzie łączyło elementy tzw. living museum, centrum edukacji regionalnej z ekspozycją o historii dzielnicy Ruda oraz szybu Franciszek, a także centrum integracji międzypokoleniowej. Z kolei pozostałe obiekty zostaną zaadaptowane na mieszkania komunalne i wspomagane.
Szyb Franciszek został wydrążony w 1857 r. jako szyb wydobywczy. Pozostała zabudowa powstawała w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Szyb od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Jest materialną pamiątką historii górnictwa i związanej z nim kultury robotniczej, a jednocześnie pozostałość po kopalni węgla kamiennego Brandenburg – pierwszej na tym terenie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.