Wyraźnie rośnie liczba nowych spółek; w marcu zamknięto dużo mniej działalności niż w ubiegłych latach - ocenił ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki w komentarzu do danych z rejestru REGON.
W czwartek GUS poinformował, że w rejestrze REGON w marcu zarejestrowano 32 tys. 775 firm, o 15,5 proc. mniej mdm. Jednocześnie w marcu wyrejestrowano z rejestru REGON 18,9 tys. podmiotów, tj. o 0,8 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Liczba firm z zawieszoną działalnością wyniosła 754 tys. 854, co oznacza spadek o 0,5 proc. mdm.
Odbicie aktywności gospodarczej powoli przekłada się na decyzję dot. prowadzenia czy rozbudowy działalności. Wyraźnie rośnie liczba nowych spółek. W marcu zamknięto też dużo mniej działalności niż w ubiegłych latach - wskazał w komentarzu do danych z rejestru REGON kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Zwrócił uwagę, że dane wskazują, iż w marcu zarejestrowano ok. 32,8 tys. podmiotów gospodarczych. W I kw. liczba nowych działalności była o 2,4 proc. większa niż rok temu. Rośnie głównie liczba bardziej rozbudowanych podmiotów, które funkcjonują w formie spółki (o 6,4 proc.), powstaje natomiast mniej małych działalności. Rybacki ocenił, że przybywa głównie firm usługowych. Słabiej zaś prezentuje się sytuacja w przemyśle i budownictwie.
- Równocześnie spadła liczba zawieszonych działalności gospodarczych z 758,5 do 754,8 tys. (tj. o 0,5 proc.). Taka wielkość pozytywnie wyróżnia się na tle ubiegłych dwóch lat. Komunikat GUS wskazuje, że to w dużej mierze zasługa firm handlowych, przemysłowych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną. Kolejne miesiące powinny sprzyjać podtrzymaniu tej tendencji - ocenił ekonomista PIE.
Dodał, że liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje niewielka - w marcu taką decyzję podjęło 18,9 tys. osób.
- To dużo niższy wynik niż w analogicznym okresie 2022 i 2023 r., gdzie pułap sięgał 23-24 tys. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach wyniki będą nieco mniej optymistyczne i raczej zbliżone do poziomów z poprzedniego roku. Wciąż obserwujemy większą liczbę zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych. Ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach - ocenił Rybacki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.