Spotkanie w czeskim Bruntalu rozpoczęło prace nad projektem „Synergia na granicy”, którego celem jest stworzenie sieci instytucji edukacyjnych z polsko-czeskiego pogranicza - poinformowali przedstawiciele Głównego Instytutu Górniczego - Państwowego Instytutu Badawczego.
Spotkanie robocze odbyło się 1 lutego 2024 roku, a uczestniczyli w nim między innymi: Radosław Roszkowski, Starosta Prudnicki, Jan Meca, dyrektor Střední průmyslová škola a Obchodní akademie w Bruntalu, Wiesław Kopterski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku, Jiri Viterna, dyrektor Střední Průmyslová Škola Jeseník oraz Szymon Łagosz, Kierownik Centrum Rozowoju Kompetencji GIG-PIB.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych, związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
GIG-PIB utrzymuje rozległe kontakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami i instytucjami w ramach współpracy naukowej i technicznej, wspólnych projektów badawczych oraz eksportu usług i urządzeń, realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, Programu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i wielu innych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.