Odbywające się w środę, 24 stycznia, negocjacje płace w KGHM Polska Miedź nie przyniosły porozumienia. Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek, 26 stycznia.
Negocjacje płacowe prowadzone pomiędzy związkami zawodowymi będącymi sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i przedstawicielami zarządu spółki rozpoczęły się w środę o godz. 12. Jak poinformowali przedstawiciele strony społecznej podczas spotkania nie udało się wypracować porozumienia. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek, 26 stycznia o godz. 9.
Jakie są postulaty związkowców? Swoje stanowisko jeszcze przed rozpoczęciem rozmów przedstawił Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi.
„W środę 24 stycznia rozpoczniemy negocjacje płacowe w KGHM Polska Miedź. Jako strona Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy przystąpimy do tych negocjacji z konkretnymi postulatami. ZUZP gwarantuje pracownikom Spółki jasne i przejrzyste zasady ustalenia minimalnych parametrów wzrostu wynagrodzeń. Wzrost stawek płac zasadniczych zostanie określony w oparciu o zapisy Rozdziału IX ZUZP. Według wyliczeń GUS średni wzrost płac za IV kwartał 2023 roku w stosunku do IV kwartału 2022 roku wyniosła 11,51 proc. To ten wskaźnik będzie podstawą do ustalenia wzrostu stawek zaszeregowania w 2024 roku Spółce KGHM Polska Miedź” - wskazali związkowcy.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.