W Parku Śląskim w Chorzowie trwa modernizacja Kanału Regatowego. Prace znalazły się w kluczowej fazie - zamontowane zostały niemal wszystkie nowe nabrzeża wykonane z prefabrykatów. Przygotowano również podpory i rusztowania przy kładkach dla pieszych.
Po osuszeniu zbiornika Kanału Regatowego nadszedł czas na realizację kluczowej fazy modernizacji. Wykonawcy zaczęli remont kładek dla pieszych wiodących na wyspę. Ze stalowych elementów znikną ślady korozji i zostaną zabezpieczone przed szkodliwymi działaniami niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cała konstrukcja zostanie wzmocniona - czytamy w oświadczeniu Parku Śląskiego.
Stan obecnych nabrzeży, nie pozwolił wykonawcom na większy remont, więc konieczne było usunięcie ich i zastąpienie nowymi. Park Śląski podkreślił, że całość to prawie 3 kilometrowy odcinek. Nowe nabrzeża wykonane są z prefabrykatów.
Ziemia, którą wykopano podczas prac zza ścian nabrzeży, zostanie uzdatniona i wykorzystana w dalszym etapie modernizacji. Cały teren jest obecnie wyrównywany i osuszany, aby prace remontowe nie musiały zostać wstrzymywane.
Projekt jest realizowany z funduszy unijnych z inicjatywy JESSICA, zabezpieczonych jeszcze przez poprzedni zarząd województwa. Jego wartość to ponad 17 mln złotych. Prace nad Kanałem prowadzi wrocławskie konsorcjum firm PBW Inżynieria i Probudowa.
Kanał Regatowy znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, między Aleją Fali, a Promenadą gen. Jerzego Ziętka. Jest połączony od zachodu ze stawem Przystań. W zachodniej części kanału znajduje się wyspa, do której prowadzą dwa mostki - obecnie ze względów bezpieczeństwa zamknięte.
Prace w pierwszym etapie modernizacji kanału obejmą m.in. odmulenie kanału, odtworzenie istniejących nabrzeży kanału z zachowaniem jego kształtu, remont nabrzeży wyspy oraz prowadzących na nią kładek. Roboty powinny zostać zaprojektowane i wykonane jeszcze w tym roku. Druga część inwestycji, która ma być zamawiana pod koniec 2023 r., ma objąć teren przylegający do zbiornika.
Drugi etap obejmuje nasadzenie roślinności oraz rewitalizację alejek otaczających Kanał Regatowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
Powierzchnia robót w pierwszym etapie obejmie blisko 31 tys. m kw., a inwestycja zostanie przeprowadzona w systemie projektuj i buduj. Przed rozpoczęciem prac Kanał Regatowy ma zostać otamowany od strony stawu Przystań i opróżniony. W obu etapach prac uwzględniana jest nowa aranżacja otoczenia, zieleń i mała architektura.
- Całość robót przy kanale, jak zaznaczył prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski, ma potrwać dwa lata.
Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.